Česko zvolilo systém tolerované libovůle a ústavního alibismu, komentuje Honzejk zamítnutí ústavní žaloby na prezidenta

28.09.2019 21:10 | Zprávy

Senátní žaloba na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení Ústavy k Ústavnímu soudu nedorazí. Sněmovna ve čtvrtek podle očekávání souhlas s jejím předložením nedala. „To Zemana nepochybně povzbudí k dalším ústavně ‚kreativním‘ výkonům a těžko říci, kde se jeho mocenský apetit zastaví,“ predikuje na rádiových vlnách Českého rozhlasu komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.

Česko zvolilo systém tolerované libovůle a ústavního alibismu, komentuje Honzejk zamítnutí ústavní žaloby na prezidenta
Foto: repro Youtube
Popisek: novinář Petr Honzejk

Ve skutečnosti jsou důsledky neúspěchu senátorů v této věci podle Honzejkových slov značné. A to hned ve dvou ohledech – bezprostředně politickém a systémovém. „Miloš Zeman si teď může být jistý, že má naprosto volné ruce, může si dělat takřka co chce a nikdo ho v nynější politické konstelaci nebude hnát k odpovědnosti,“ komentuje vývoj situace Honzejk.

„Zemana to nepochybně povzbudí k dalším ústavně kreativním výkonům. Těžko říct, kde se jeho mocenský apetit zastaví. Pokud byl do teď prezident mocensky na steroidech, nyní to bude platit tuplovaně,“ dodává komentátor.

Ještě podstatnější je však prý zmíněný důsledek systémový. Tím, že Ústavní soud nedostane možnost žalobu projednat, nebudeme mít závazný výklad, co prezident smí a co nesmí a kde jsou hranice jeho moci. „To zakládá možnost plíživé proměny systému z parlamentního na skrytý poloprezidentský,“ myslí si Honzejk, podle nějž tato změna již fakticky probíhá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Pospíšil: Někdejší komunističtí papaláši nesmí mít možnost se dostat do vrcholné politiky

Dobrý den, myslíte, že je to demokratické kdo zastává nějakou ideologii, i když si o ní můžu myslet své, kandidovat? A proč teď? Vždyť komunisté jsou v politice od 90. let a jejich popularita zase narůstá - nebo právě proto to navrhujete? Co se ale spíš zamyslet nad tím, proč je dnes lidé stále volí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ricin, Vrbětice, novičok. „Zeman měl pravdu.“ Kotrba rozkládá BIS

5:00 Ricin, Vrbětice, novičok. „Zeman měl pravdu.“ Kotrba rozkládá BIS

Analytik Štěpán Kotrba v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz s redaktorem Radimem Panenkou zhodnotil p…