Čeští vojáci se mise na Golanech zatím nezúčastní. Vyplývá to z návrhu, který projedná vláda

17.10.2014 20:40 | Zprávy

Čeští vojáci se v příštím roce nezúčastní mise OSN na Golanských výšinách (UNDOF), i když si to přál prezident Miloš Zeman. Vyplývá to z návrhu na působení sil v zahraničních operacích v letech 2015 a 2016, který v pondělí projedná vláda. Návrh, který má ČTK k dispozici, naopak počítá s působením českých vojáků v Afghánistánu, Mali a na Balkáně. Podle Ministerstva obrany nicméně česká účast na misi na Golanech úplně vyloučena není.

Čeští vojáci se mise na Golanech zatím nezúčastní. Vyplývá to z návrhu, který projedná vláda
Foto: Archiv
Popisek: Aktivní zálohy AČR

Zeman působení Čechů v oblasti mezi Sýrií a Izraelem, kde jsou mezinárodní pozorovatelé již od roku 1974, prosazuje dlouhodobě. Tento týden ČTK řekl, že by umístění jedné roty v počtu 150 mužů na Golanské výšiny bylo také příspěvkem v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát.

Materiál dále konstatuje, že další působení mise bude mít už jen symbolický účel

Koaliční kabinet ale právě i kvůli nebezpečí islámských radikálů s českou účastí nepočítá. Podklady pro vládu upozorňují na to, že v oblasti operují teroristé z fronty An-Nusra a připomínají také únosy zahraničních příslušníků mise. „V důsledku války v Sýrii není mise UNDOF schopna vykonávat činnost, kvůli níž byla zřízena, a ani ve střednědobém horizontu nebude schopna svůj mandát naplňovat,“ píše se v materiálu.

„V současnosti je její mandát uplatňován pouze na izraelské straně, a výrazně se tedy snížily potřeby na zajištění ochranných sil. OSN proto nebude hledat náhradu za odcházející filipínský kontingent a výrazně se sníží i počty ostatních komponentů mise,“ stojí dále v dokumentu. Právě o tom, že by Češi nahradili Filipínce, se přitom uvažovalo. Materiál dále konstatuje, že další působení mise bude mít už jen symbolický účel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ricin, Vrbětice, novičok. „Zeman měl pravdu.“ Kotrba rozkládá BIS

5:00 Ricin, Vrbětice, novičok. „Zeman měl pravdu.“ Kotrba rozkládá BIS

Analytik Štěpán Kotrba v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz s redaktorem Radimem Panenkou zhodnotil p…