Zeman působení Čechů v oblasti mezi Sýrií a Izraelem, kde jsou mezinárodní pozorovatelé již od roku 1974, prosazuje dlouhodobě. Tento týden ČTK řekl, že by umístění jedné roty v počtu 150 mužů na Golanské výšiny bylo také příspěvkem v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát.
Materiál dále konstatuje, že další působení mise bude mít už jen symbolický účel
Koaliční kabinet ale právě i kvůli nebezpečí islámských radikálů s českou účastí nepočítá. Podklady pro vládu upozorňují na to, že v oblasti operují teroristé z fronty An-Nusra a připomínají také únosy zahraničních příslušníků mise. „V důsledku války v Sýrii není mise UNDOF schopna vykonávat činnost, kvůli níž byla zřízena, a ani ve střednědobém horizontu nebude schopna svůj mandát naplňovat,“ píše se v materiálu.
„V současnosti je její mandát uplatňován pouze na izraelské straně, a výrazně se tedy snížily potřeby na zajištění ochranných sil. OSN proto nebude hledat náhradu za odcházející filipínský kontingent a výrazně se sníží i počty ostatních komponentů mise,“ stojí dále v dokumentu. Právě o tom, že by Češi nahradili Filipínce, se přitom uvažovalo. Materiál dále konstatuje, že další působení mise bude mít už jen symbolický účel.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp