Čeští vojáci se mise na Golanech zatím nezúčastní. Vyplývá to z návrhu, který projedná vláda

17. 10. 2014 20:40

Čeští vojáci se v příštím roce nezúčastní mise OSN na Golanských výšinách (UNDOF), i když si to přál prezident Miloš Zeman. Vyplývá to z návrhu na působení sil v zahraničních operacích v letech 2015 a 2016, který v pondělí projedná vláda. Návrh, který má ČTK k dispozici, naopak počítá s působením českých vojáků v Afghánistánu, Mali a na Balkáně. Podle Ministerstva obrany nicméně česká účast na misi na Golanech úplně vyloučena není.

Čeští vojáci se mise na Golanech zatím nezúčastní. Vyplývá to z návrhu, který projedná vláda
Foto: Archiv
Popisek: Aktivní zálohy AČR

Zeman působení Čechů v oblasti mezi Sýrií a Izraelem, kde jsou mezinárodní pozorovatelé již od roku 1974, prosazuje dlouhodobě. Tento týden ČTK řekl, že by umístění jedné roty v počtu 150 mužů na Golanské výšiny bylo také příspěvkem v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát.

Materiál dále konstatuje, že další působení mise bude mít už jen symbolický účel

Koaliční kabinet ale právě i kvůli nebezpečí islámských radikálů s českou účastí nepočítá. Podklady pro vládu upozorňují na to, že v oblasti operují teroristé z fronty An-Nusra a připomínají také únosy zahraničních příslušníků mise. „V důsledku války v Sýrii není mise UNDOF schopna vykonávat činnost, kvůli níž byla zřízena, a ani ve střednědobém horizontu nebude schopna svůj mandát naplňovat,“ píše se v materiálu.

„V současnosti je její mandát uplatňován pouze na izraelské straně, a výrazně se tedy snížily potřeby na zajištění ochranných sil. OSN proto nebude hledat náhradu za odcházející filipínský kontingent a výrazně se sníží i počty ostatních komponentů mise,“ stojí dále v dokumentu. Právě o tom, že by Češi nahradili Filipínce, se přitom uvažovalo. Materiál dále konstatuje, že další působení mise bude mít už jen symbolický účel.

„Golany sice v mandátu explicitně uvedeny nejsou, ale pokud by došlo k dohodě s OSN o potřebě české účasti, je v mandátu od července příštího roku navýšení vojáků pro Blízký východ o 150 osob,“ řekl ČTK mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek. Právě těchto 150 mužů navrhuje vyslat na Golany Zeman.

Návrh dále počítá s působením českých sil na Balkánském poloostrově

Nejvíce českých vojáků by tak v příštích dvou letech mělo znovu působit v Afghánistánu, kde se počítá až s 310 lidmi pro operaci Resolute Support pod vedením NATO, až s 20 osobami na ochranu českého zastupitelství v Kábulu a až 20 lidmi, kteří by pomáhali afghánským silám s bojem proti výrobě a distribuci drog.

Návrh dále počítá s působením českých sil na Balkánském poloostrově, a to v celkovém počtu do 20 lidí. I v oblasti severní Afriky, Sahelu a Blízkého východu. V současnosti je několik desítek českých vojáků na misi Evropské unie v Mali, v prvním pololetí příštího roku má v celém regionu - tedy i na pozorovatelské misi na Sinajském poloostrově - působit až 70 lidí, jejichž počet by v případě potřeby mohl od 1. července 2015 stoupnout až na 220.

Materiál dále navrhuje působení českých sil v operacích aliančních sil rychlé reakce (NRF) v počtu do 1500 osob v příštím roce a do 452 lidí v roce 2016. Až 950 lidí by pak mělo být v prvním pololetí roku 2016 k dispozici pro operace bojových uskupení EU, v druhém pololetí téhož roku pak osob 250. O případném vyslání do konkrétní operace by v obou případech rozhodla vláda, která by neprodleně informovala obě komory Parlamentu.

Náklady na vyslání sil a prostředků v zahraničních operacích se v roce 2015 předpokládají přibližně 1,48 miliardy korun a v roce 2016 ve výši 1,72 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus ml. má vztek. Jde o uprchlíky. A udeřil na Fialovu ODS

21:28 Klaus ml. má vztek. Jde o uprchlíky. A udeřil na Fialovu ODS

Ministerstvo vnitra se snaží rozšířit možnosti udělení statusu uprchlíka na prakticky jakoukoliv oso…