Chudoba je tu! Jakl vytáhl historické chyby EU. Kdo je tehdy zmínil, „byl ukřičen“

16.07.2022 17:45

Někdejší spolupracovník druhého českého prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl konstatoval, že do Česka v plné síle dorazila chudoba, a položil si otázku, zda to bylo nevyhnutelné. A hned si na svou otázku odpověděl, že na vině je socialistická politika EU.

Chudoba je tu! Jakl vytáhl historické chyby EU. Kdo je tehdy zmínil, „byl ukřičen“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl

Ladislav Jakl si nebral servítky, když se na webu Institutu Václava Klause rozepisoval o tom, proč se EU dostala do současné ekonomické a energetické krize.

„Chudoba je zde. A nespadla z nebe. Je nevyhnutelným důsledkem mnoha chybných rozhodnutí představitelů EU a plodem dlouhodobě nesmyslné politiky, která nadřadila ideologické sociálně-inženýrské cíle nad zájmy rodin, národů, obyvatel. Místo nějaké sebereflexe, místo okamžitého zatáhnutí za záchrannou brzdu však jedeme dál a Óda na radost k tomu vyhrává ostošest,“ poznamenal s odkazem na báseň napsanou Friedrichem Schillerem v létě 1785, oslavující přátelství mezi lidmi. Zhudebnil ji Ludwig van Beethoven a zasadil ji do své Deváté symfonie. EU zhudebněnou Ódu na radost označila za svou hymnu.

Jakl hned dodal, že když se v minulosti snažil říkat nahlas, že boj proti změnám klimatu přivede EU do problémů, dočkal se z pohledu někdejšího spolupracovníka Václava Klause jen posměšků. Totéž se podle něj dělo, když někdo varoval před nekončícím zadlužováním EU nebo před velkými slabinami společné evropské měny.

„Když někdo v minulých letech varoval před čistě politickým, ale z ekonomického hlediska nesmyslným projektem společné měny EU, byl ukřičen, že to je přece cesta, jak podpořit obchod, omezit transakční náklady a bránit rozpočtové rozmařilosti v jednotlivých členských zemích. Že je tento projekt uměle udržován při životě pouze za cenu obrovských finančních transferů a bere zemím možnost reagovat na ekonomické výkyvy vhodnou měnovou politikou, nyní nevidí jen zaslepení,“ konstatoval Jakl.

„Když před lety někdo varoval před neuváženými a brutálními zásahy bruselského centra do přirozených tržních mechanismů, byl umlčován, že to jsou přece zásahy ve veřejném zájmu a pro dobro spotřebitelů. Že nutně musí vést ke zdražení nákladů, k omezení volné konkurence, k zaostávání za zbytkem světa, to si možná kdesi v Bruselu ještě nepřipouštějí, ale domácnosti v členských zemích už to zažívají na vlastní kůži,“ pokračoval Jakl.

Nakonec si Jakl položil otázku, kolik chyb ještě musí EU udělat, než politici národních států konečně změní svůj přístup a vzepřou se bruselským experimentům.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …