Pirát Peksa poslal vzkaz Putinovi. Ale také Čechům. Tady je

16.07.2022 13:20

Mikuláš Peksa se rozhodl vysvětlit, proč jako pirátský europoslanec hlasoval proti tomu, aby zemní plyn patřil mezi ekologicky přijatelné zdroje energie. A poslal jasný vzkaz ruskému prezidentovi a válečnému agresorovi Vladimiru Putinovi. A také Čechům, Moravanům a Slezanům.

Pirát Peksa poslal vzkaz Putinovi. Ale také Čechům. Tady je
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa napsal pár slov k pravidelné letní odstávce ruského plynovodu Nord Stream 1. Existují obavy, že jindy běžná odstávka se změní v drama, pokud Ruská federace už tok plynu neobnoví. Peksa má za to, že i v takové situaci se EU musí semknout a ukázat ruskému prezidentovi a válečnému agresorovi Vladimiru Putinovi, že neustoupí.

„Hlavním cílem je odradit nás od další pomoci Ukrajině, poštvat evropské státy proti sobě a umožnit Putinovi, aby si ze zničených ukrajinských měst plných obětí odnesl něco, co doma může prezentovat jako ‚úspěch“. Právě proto se musíme v Evropě při řešení plynové krize semknout, odmítnout vydírání a Ukrajinu podržet,“ pravil pirátský europoslanec v komentáři na blogu serveru Aktuálně.cz.

Putin podle Peksy musí vědět, že má problém. Evropská unie, ale také Spojené státy a Čína podle Peksy dospějí do roku 2050 či 2060 ke klimatické neutralitě, pak o ruská fosilní paliva nebude v těchto regionech zájem. A to bude problém pro kremelský rozpočet, protože teď příjmy z prodeje fosilních paliv činí asi 60 procent. Proto je v Putinově zájmu, aby EU odebírala ruský plyn a ropu co nejdéle v co největším objemu.

„V Putinově zájmu by ale bylo, aby byl fosilní plyn v Evropě vnímaný jako strategický, dlouhodobý zdroj energie, kvůli kterému Ukrajinu obětujeme. To je mimochodem důvod, proč jsme jako Piráti nepodpořili zařazení plynu mezi čisté zdroje energie při hlasování o druhém delegovaném aktu, který doplňuje evropskou taxonomii. Označení plynu za ‚zelený‘ může zbytečně posilovat planou naději, že s ruskými fosilními palivy ještě někdo počítá a bude do nich investovat,“ upozornil Peksa.

Putin podle něj musí vědět, že v dlouhodobém horizontu tuto energetickou bitvu prohrává, a právě proto možná sáhne k dlouhodobější odstávce plynovodu Nord Stream 1. Pro takové případy má EU podle Peksy od roku 2017 připravenou strategii, jak sdílet energetické zásoby. Ale naznačil, že Česko by mělo přestat odmítat fakt, že se klima mění a mělo by tomu přizpůsobit svou ekonomiku a celkové chování.

„Pořád ale platí, že jen dvoustrannými dohodami případnou plynovou krizi nevyřešíme. Ona totiž není jen o tom, čím budeme v zimě topit. Jde o pověst Ruska – jestli zavřeme oči před válkou na Ukrajině, před desítkami tisíc válečných obětí, před okradenými, znásilněnými, zraněnými lidmi, zničenými městy, před miliony lidí, kteří se byli nuceni ukrýt před brutální vojenskou invazí. Putinovi nejde o naše peněženky, jde mu o reputaci Ruska, které si silou vynutí vstupenku do civilizovaného světa, ačkoliv předtím popřelo veškerá pravidla mírového soužití mezi státy. Tohle je hra, ve které nesmíme prohrát, ani kdyby to mělo znamenat jednu studenou zimu,“ prohlásil pirát Mikuláš Peksa.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

zemědělství

Mluvíte o likvidaci našeho zemědělství. Ale jak vysvětlíte, že zisky zemědělců rostou? Mě přijde, že si stěžují neoprávněně. Jediný, kdo tady trpí, jsme my, a to kvůli vysokým cenám potravin. A podle mě jsou na vině i zemědělci nebo to vidíte jinak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem fašista, provokoval Zeman po setkání s Ficem a Orbánem. A toto předcházelo

19:20 Jsem fašista, provokoval Zeman po setkání s Ficem a Orbánem. A toto předcházelo

Bývalý prezident Miloš Zeman se v úterý po schůzi premiérů zemí visegrádské čtyřky setkal s Robertem…