Čínská vláda to zvládá. Strach mám, ale snažíme se žít. Čech promluvil o obavách z koronaviru

31.01.2020 11:55

Čech žijící 700 kilometrů od Wu-chanu, od epicentra nebezpečného koronaviru, se rozhodl promluvit; prozradil, že sice má určité obavy, ale zatím se i s rodinou snaží dělat všechno pro to, aby mohl zůstat v Číně. Co ho k tomu vede? Podívejte se sami.

Čínská vláda to zvládá. Strach mám, ale snažíme se žít. Čech promluvil o obavách z koronaviru
Foto: Repro Youtube
Popisek: Varování čínské sestry ohledně infekce koronavirem
reklama

V Číně ve městě Čchung-čching vzdáleném 700 km od centra nákazy ve Wu-chanu žije Čech Jan Linha. Moderátor internetové televize DVTV Martin Veselovský se svého hosta na dálku zeptal, zda se on a jeho rodina cítí v ohrožení.

Neřekl bych úplně v ohrožení, máme prostě v povědomí ta opatření, a že bychom se cítili v ohrožení, si úplně nemyslím,“ uvedl pan Linha.

Lidem se odsunul nástup do práce po zimních prázdninách až na 10.  února a pravděpodobně dojde k dalšímu posunu, existují určitá omezení, co se týče návštěv jiných komunit, ale prozatím se prý v ohrožení necítí. O přesunu do Čech zatím s rodinou nepřemýšlel. „Upřímně, jsme o tom ještě neuvažovali nijak detailně. Na druhou stranu tu ta varianta je, ale zatím jsme tady a snažíme se najít varianty, jak to přečkat přímo tady v Čchung-čchingu. Je to z toho důvodu, že v České republice nemáme zázemí v podobě domu nebo práce,“ uvedl host internetové televize.

Anketa

Závidíte Britům, že odcházejí z EU?

95%
hlasovalo: 34530 lidí

V Čchung-čchingu ubylo v ulicích aut i lidí a lidé se chrání, ale město žije dál. „Nebydlím ve Wu-chanu, ale co jsem viděl záběry, tak tam je ta situace o dost horší. Přímo v Čchung-čchingu je to tak, že se lidé smí navštěvovat jen v rámci sídlišť, kde žijí. Vládní nařízení momentálně zakazuje zajíždět na sídliště, kde nemáte bydliště. Jsou zavřeny také restaurace, takže lidé jsou odkázáni na jídla, která si přinesou ze supermarketů.

Občas se prý stává, že jsou v obchodech vykoupeny některé suroviny. V supermarketech se navíc pohybují lidé s teploměry a scanují nakupující na dálku. „Protože teplota je prvním příznakem onemocnění,“ uvedl pan Linha. Pokud by byla někomu teplota naměřena, bude odvezen speciálním týmem do nemocnice sanitkou.

„Svým způsobem mám strach, ale snažíme se držet všech regulí a současně žít tak, jak je nám to příjemné,“ prozradil český rodák s tím, že lidé sice musí nosit masky, ale jemu osobně to nevadí. „Co se týče úřadů tady, tak to zvládají naprosto skvěle. Lidi mají dostatečnou informovanost, takže já si myslím, že tady je to na bravurní úrovni,“ ocenil práci čínské vlády pan Linha.

Fotogalerie: - Babiš v Janově

Premiér Babiš přijel 30. ledna 2020 do Janova už p...
Do téměř vybydleného ghetta ho doprovázela ministr...
Starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO) ukazuje p...
Dům na sídlišti Janov v severočeském Litvínově.
Dům na sídlišti Janov v severočeském Litvínově.
Blok D3 v Třebušické ulici na sídlišti Janov. Zde ...

I v Číně se ale najdou lidé, kteří si prý „hrají na frajery, myslí si, že maskou nic nevyřeší“ a věří, že zrovna jim se koronavirus vyhne. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…