Čínský dopis Kuberovi? Je to jinak. Promluvil muž z Hradu

07.03.2020 13:56

Nóta, kterou zaslala čínská ambasáda na Hrad, se dostala až na mimořádné uzavřené zasedání zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. Ambasáda v ní totiž vyhrožovala šéfovi Senátu Jaroslavu Kuberovi kvůli jeho cestě na Tchaj-wan, a to tím, že v případě, že pojede, české firmy za to „zaplatí“. Píše o tom server Aktuálně.cz.

Čínský dopis Kuberovi? Je to jinak. Promluvil muž z Hradu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Kubera

Mimořádné zasedání zahraničního výboru se však muselo obejít jak bez předvolaného čínského velvyslance Čang Ťien-mina, tak bez šéfa zahraničního odboru Hradu Rudolfa Jindráka, který nótu podpořil přípisem. Poslanci i tak výhrůžný tón nóty odmítli.

Anketa

Je Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví?

77%
19%
hlasovalo: 19415 lidí

„Konstatovali jsme, že velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze zcela ignorovalo snahu zahraničního výboru o spolupráci, a poškozuje tak obraz Čínské lidové republiky v České republice,“ dodal k jednání také lidovec Mihola. Stejně tak uvedl, že v usnesení kritizovali i to, že odbor zahraničních věcí Kanceláře prezidenta republiky nedostatečně koordinuje zahraniční politiku s Ministerstvem zahraničních věcí. 

„Cesta předsedy Senátu J. Kubery je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jak tomu bylo v roce 2009,“ píše ve stanovisku s datem 13. ledna Rudolf Jindrák, šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta.

Číňané v listu uvádějí, že cesta na Tchaj-wan silně ublíží cítění čínských lidí, uškodí přátelské atmosféře spolupráce mezi Čínou a Českou republikou, poškodí reputaci České republiky u čínské veřejnosti a dotkne se zájmů České republiky.

„České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit. Návštěva Tchaj-wanu předsedou Kuberou nikomu nepřispěje. Doufáme, že česká strana dodrží politiku jedné Číny a zruší tuto návštěvu, a tím zabrání porušování čínsko-českých vztahů,“ píše se také v dopise. Kubera se již na Tchaj-wan nestihl vypravit, zemřel náhle pár dní po převzetí tohoto dopisu. Vyrazit však může jeho nástupce Miloš Vystrčil (ODS). 

To by však měl podle dopisu z Číny následně zapovězeny cesty do pevninské Číny. „Předseda belgického senátu Jacques Brotchi, který Tchaj-wan navštívil v květnu 2019, již odstoupil z funkce a byl mu udělen celoživotní zákaz vstupu do Číny,“ píše se totiž také v dopise. 

„My jsme se snažili od začátku panu Kuberovi vysvětlovat všechny náležitosti a rizika té jeho cesty,“ uvedl pak pro Aktuálně.cz Jindrák s tím, že je překvapen, že interní dokument – jeho přípis – redakce má. 

Výbor Sněmovny tak nyní také zkritizoval skutečnost, že z české strany nikdo po dobu pěti týdnů na tón čínské nóty nereagoval. To podle něj poškozuje zájmy České republiky jako svrchovaného, svobodného a demokratického státu, založeného na úctě k lidským právům.

Příští týden pak bude dopis také řešit zahraniční výbor Senátu. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…