Církev nebude restitucemi způsobovat lidem nesnáze, dohodli se biskupové

4. 7. 2014 21:04

Církev podle biskupů českých a moravských diecézí nebude uplatňovat nárok na majetek, který obce či jednotlivci získali v dobré víře, byť porušením blokačních paragrafů. Biskupové se na tom dohodli na dnešním zasedání na Velehradě.

Církev nebude restitucemi způsobovat lidem nesnáze, dohodli se biskupové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka
reklama

Oprávněným osobám římskokatolické a řeckokatolické církve doporučují, aby i v situacích, kdy prokazatelně nebyla respektována blokace církevního majetku v letech 1991 až 2014, postupovaly vstřícně vůči lidem, jimž by prosazování tohoto majetkového práva způsobovalo nesnáze.

Církev bude vstřícná jen u majetku, který byl nabyt kvůli nevědomosti či náhodou

„Je to signál vůči jednotlivcům i vůči obcím, že v případě, že došlo k převodu majetku, který podle blokačních paragrafů měl zůstat státu a teď měl být vrácen, a to nikoliv z důvodu nějaké kriminální spekulace, ale z důvodu nevědomosti, náhody nebo nějakého pochybení, že církev v těchto věcech bude postupovat s maximální vstřícností a umírněností. Nebude se dožadovat svého práva, které by znamenalo nejistotu pro tyto jednotlivce či obce," řekl dnes novinářům generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Tomáš Holub.

V případech, které vedly ke spekulacím a nezákonnému obohacování, se ale církev podle něj svého práva domáhat bude. „Vnímáme to jako svůj příspěvek k boji proti korupci v české společnosti," dodal.

Ke konci června byla podle Holuba vydána zhruba čtyři procenta majetku, o který církev požádala. Písemně uzavřené dohody byly i na dalších asi šest procent. „Nicméně asi 90 procent žádostí je ještě v procesu. V žádném případě ale ve většině nejde o žádosti, které by byly odmítnuty a o nichž by měly rozhodovat soudy," uvedl Holub. Církev však podle něj některé postoje státu vnímá jako nesprávné.

Církev se se státem neshoduje v otázce vydávání lesních cest

„Jako jednu z konkrétních věcí bych zmínil celou problematiku nemožnosti vydávat lesní cesty v lesních pozemcích, které tam historicky byly, byť samozřejmě v trochu jiném stavu nežli dnes. Vedeme diskusi se Státním pozemkovým úřadem a Lesy ČR, jak se právně dívat na vydávání lesních cest. V této chvíli na to máme významně jiný právní názor," uvedl Holub. Církev také očekává, že se proces vydávání majetku urychlí.

Předseda ČBK, kardinál Dominik Duka s určitým zpožděním podle zkušeností z jiných restitucí počítal. „Nejsem překvapen. Jsem sice optimista, ale nejsem fantasta a snílek," uvedl pražský arcibiskup. Připomněl, že na zpomalení měly vliv změny vycházející z pádu Nečasovy vlády. Věci se ale podle něj posunují dopředu. „Jednáme s příslušnými ministerstvy a můžeme říci, že ta ochota nastupuje. Nemáme důvod naříkat," dodal Duka.

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již dnes není v majetku státu. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím. Církve podaly 5198 výzev k vrácení majetku, které se týkají 112.564 pozemků a 1835 staveb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib, ten dva roky demonstroval. Ale nic pro to neudělal. Boss pražské ODS odkrývá pěkně uleželý problém

18:53 Hřib, ten dva roky demonstroval. Ale nic pro to neudělal. Boss pražské ODS odkrývá pěkně uleželý problém

Předseda pražské ODS Tomáš Portlík nazývá Piráty novými socialisty. „Piráti jsou vlastně socialisti,…