Co vám o požárech v Amazonii jinde neříkají. Krize planety? Fake news. Poddaným, tedy vám, jen zdraží potraviny a energie, říká vědec Kremlík

30.08.2019 12:00 | Zprávy
autor: Marek Korejs

ROZHOVOR „Podle NASA nebo podle databáze Globalfiredata.org letošní požáry nijak nevybočují z průměrů za posledních 20 let,“ říká pedagog a překladatel Vítězslav Kremlík k aktuálnímu humbuku kolem rozsáhlých požárů v Brazílii. Nedávný slet celebrit na Sicílii, kde slavní a vlivní lidé měli řešit také klimatické otázky, podle Kremlíka potvrzuje, že environmentalismus dávno není hippies underground. „Stala se z toho ideologie vládnoucí vrstvy. Ideologie bankéřů, celebrit, miliardářů, byrokratů a královských rodin. Opatření, která prosazují, budou zdražovat energii a potraviny poddaným – ale novodobých feudálů se nedotknou,“ říká Kremlík. A přidává vzpomínku, jak brazilský prezident Jair Bolsonaro „vyběhl“ s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Co vám o požárech v Amazonii jinde neříkají. Krize planety? Fake news. Poddaným, tedy vám, jen zdraží potraviny a energie, říká vědec Kremlík
Foto: Repro DVTV
Popisek: Historik a překladatel Vítězslav Kremlík

Je hořící Amazonský prales globálním problémem? Platí známé rčení, že jde o plíce planety?

Tato teze má tři drobné vady. Za prvé, nejvíce kyslíku vyrobí plankton v oceánu, nikoli Amazonie. Za druhé, amazonská džungle sice produkuje kvanta kyslíku, ale zase je sama spotřebuje. Takže jde o uzavřený cyklus. Za třetí, metafora kulhá – plíce kyslík nevyrábějí, ale spotřebovávají.

Jak se dívat na postoj brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který odmítl finanční pomoc od států G7? Prý se obává vměšování cizích států do brazilských záležitostí.

Dárek zdarma v politice neexistuje. Ona ta finanční pomoc obvykle nepřichází jen tak. Obvykle se po příjemci vyžaduje, aby dodržoval určité podmínky – které jsou spíše v zájmu dárce než příjemce. Viděli jsme to kdysi na „pomoci“ od Mezinárodního měnového fondu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…