Cože? Že by česká společnost byla takto trapně nevyyspělá? Pedagožka v ohromení. Jde o dnešní děti a seniory

02.02.2019 12:19

Pedagožka Jindřiška Vitvarová se na svém facebookovém profilu pozastavila nad článkem z deníku Metro, jenž poukazoval na to, že někteří rodiče si nepřejí, aby jejich děti viděly v domovech seniorů „ležáky“.

Cože? Že by česká společnost byla takto trapně nevyyspělá? Pedagožka v ohromení. Jde o dnešní děti a seniory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto

„Mladí vnímají negativně generaci 55+? Starat se má stát a ne rodina? Teenageři se nevídají se svými babičkami a dědy? Cože? Tomu odmítám věřit, že by česká populace byla takhle trapně nevyspělá. Naopak, studenti naší školy jsou zapojeni v projektu Hodinový vnuk, kde pravidelně navštěvují staré lidi. Moje babičky 85+ se často vídají s vnoučaty a nikoho by nenapadlo, že by to mělo být jinak. Buď tenhle článek psal Marťan, anebo žiju v nějaké alternativní realitě,“ poznamenala Vitvarová.

Článek cituje například Evu Stiborovou z domova seniorů v Sokolnicích u Brna. Ta se pozastavila nad tím, že některé děti při návštěvě domova odmítly navštívit seniorky na pokojích. „Dozvěděla jsem se, že někteří rodiče si nepřejí, aby děti viděly seniory ležící v postelích na pokoji,“ uvedla Stiborová.

Obdobný pohled zná i zakladatelka Geriatrického centra Praha Iva Holmerová, která se domnívá, že jde o možný obraz ageismu v naší společnosti. Zároveň však připouští, že jde leckdy o nedorozumění. 

Stiborová však podle článku deníku Metra zpracovala průzkum mezi žáky středních a základních škol. A z něj se dozvěděla, že prý až třetina dotazovaných se vůbec s rodiči nebaví o prarodičích. „Pouhá desetina z nich se domnívá, že o bydlení dědy a babičky by se měla postarat především vlastní rodina, zatímco téměř polovina dotázaných dětí a teenagerů by starost přenesla na domovy důchodců,“ zaznívá dále v článku. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…