Další srážka Pocheho se Zemanem a Babišem. Jde o velvyslance Číny: Pochem ovládaná rada navrhla Pocheho kamaráda. Hrad prý ale vyhlíží jiné jméno

14.09.2018 8:58 | Zprávy

Další politický spor je tady, týká se obsazení postu velvyslance v Číně. Podle představ prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše by novým velvyslancem v Číně měl být viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Problém je, že personální rada, kterou diriguje Miroslav Poche, do Číny vybrala náměstka ministra a Pocheho stranického kamaráda Lukáše Kauckého. A do celé věci je prý zapletený i guvernér České národní banky Jiří Rusnok, píše Mladá fronta Dnes.

Další srážka Pocheho se Zemanem a Babišem. Jde o velvyslance Číny: Pochem ovládaná rada navrhla Pocheho kamaráda. Hrad prý ale vyhlíží jiné jméno
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Miroslav Poche

K nápadu obsazení postu velvyslance v Číně víceguvernérem Vladimírem Tomšíkem mohlo podle zdrojů z okolí prezidenta Miloš Zeman dojít například tak, že mu guvernér ČNB Jiří Rusnok při jednom z rozhovorů řekl, že na konci listopadu vyprší druhé funkční období viceguvernérovi Vladimíru Tomšíkovi. Zkušeného ekonoma se třemi vysokými školami a zkušenostmi z řady studijních a pracovních pobytů v několika zemích prý zmínil jako možného adepta na velvyslanecký post v Číně.

Jak je známo, pro prezidenta Zemana jsou obchodní vztahy s Čínou jednou z priorit, návrh Rusnoka se mu tak mohl zdát jako dobrý a proto jej následně prý konzultoval i s premiérem Andrejem Babišem, který údajně souhlasil se slovy, že by v takovém případě mohl navrhnout do bankovní rady ČNB „svého“ člověka.

Centrální banka má navíc v Číně velký zvuk a schválení bývalého viceguvernéra velvyslancem by nejspíš byla jen formalita. Zvlášť, kdyby se nejspíš mohl opřít i o podporu některých skupin, které v Číně podnikají v čele s PPF Petra Kellnera, uvedla MfD.

I navrhování velvyslanců má však svá pravidla. Nejdříve personální rada vybírá adepty pro ministra. Ten je poté předloží vládě. A v případě, že se dočká souhlasu, putuje seznam velvyslanců k prezidentovi. Po jeho schválení vše kontrasignuje premiér a následně se žádá o agrément dotyčné země.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

13:30 „Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

V nedělní Partii Terezie Tománkové se střetli ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr. za ODS) a europ…