Dobře poslouchejte... Babiš se obrátil na české podnikatele. Burcuje proti Fialovi

29.08.2023 18:47 | Monitoring

Expremiér Andrej Babiš tepe vládu Petra Fialy za přístup k podnikatelům, kteří podle Babiše z Česka hromadně odcházejí. „Už jste pochopili, že ODS a tahle vláda nesnáší podnikatele? Že dělá všechno proti firmám, proti zaměstnavatelům a živnostníkům?“ ptá se Babiš a na několika příkladech svá tvrzení dokládá.

Dobře poslouchejte... Babiš se obrátil na české podnikatele. Burcuje proti Fialovi
Foto: Archiv AB
Popisek: Andrej Babiš

Babiš ve svém pravidelném monitoringu médií mimo jiné cituje z otevřeného dopisu podnikatele v oblasti IT Josefa Grilla, který napsal premiéru Petru Fialovi, že už nadále nevěří českému státu a svou úspěšnou firmu stěhuje do zahraničí. „Grill píše, že už nemůže věřit českém státu. No samozřejmě, těmto komikům ve vládě už nevěří vůbec nikdo,“ komentuje zprávu Babiš.

Podnikatel Josef Grill tvrdí, že dříve se v Česku měli lidé nejlépe na světě, to se ale změnilo. „Poměr cena/výkon byl fantastický. Jenže časy se mění a moje aktuální pocity jsou zcela jiné. Jako člověk, vzděláním právník, povoláním spíše manažer a ekonom a působící v oboru IT, jsem přestal věřit českému státu,“ sděluje premiérovi.

Grill uvádí, že rezignuje na další investice v České republice a nehodlá zde ani stavět další datacentrum. „Jediné řešení vidím, že změníme i centrálu a vlastnickou strukturu, abychom nebyli tolik vázáni na Českou republiku. Naše nové produkty a služby budeme řešit ze zahraničí. V nejistém prostředí nejde budovat stabilní firmu,“ prohlašuje.

Trnem v oku je mu mimo jiné daň z prodeje firmy, což je součástí konsolidačního balíčku. Grill to považuje za důkaz toho, že ve vládě nikdo nikdy žádnou firmu nezaložil. „Je mi 50 a nevím, co budu za 10 nebo 20 let dělat. Nevím, co s firmou bude. Děti to asi provozovat nebudou, protože vidí, kolik je za tím práce a odříkání. Nutit je nebudu. Co potom? Firmu třeba prodám? Dobře. Budu mít klid. Ale představa, že stát mi ještě (kromě pozemku) sebere 25 % z toho, co jsem vybudoval a dá to třeba na dotace nebo na něco...“ není spokojen s novými návrhy.

Míní, že pak zde žádné nové firmy vznikat nebudou a Česko zůstane montovnou. A to do té doby, dokud se to vyplatí. „Jednou tu Evropu převálcuje třeba Čína nebo Indie a bude všechno jinak. Nám tady zůstanou prázdné haly kolem dálnic. A technologické firmy s přidanou hodnotou budou vznikat a existovat jinde, v jiných zemích a jiných částech Evropy nebo světa,“ odhaduje podnikatel.

A první příklady už se objevují, jak si všímá Babiš. „Čínská firma na výrobu náplní do baterií vycouvala z velké investice v Česku, protože tu prý jsou špatné podmínky. Firma plánovala investovat stovky milionů, ale plány prý změnila a raději bude investovat v Africe, konkrétně v Maroku. Slyšíte? Do Maroka v Africe,“ hlásí Babiš.

Anketa

Dovládne Fialova vláda do voleb 2025? Bez ohledu na vaše přání

11%
hlasovalo: 29561 lidí
„No ale paní předsedkyně Pekarová Adamová nám určitě řekne, jak je to výhodné. Protože ona svým výletem na Tchaj-wan totálně řekla všem Číňanům a turistům, nechoďte k nám. A potom když ten Tchajwanec, a nemyslím šéfa Senátu, tak když ten investor investuje v Drážďanech, tak ona nám vykládá, jak je to pro nás výhodné,“ utočí Babiš na vládní představitele.

„No a aby to nebylo všechno, tak tady je titulek, že Maďarsko bude evropským bateriovým lídrem. Česku ujíždí důležitý vlak. Takže Čína investuje do baterií v Maďarsku a bude to největší fabrika v oblasti V4,“ cituje Babiš z dalšího článku.

Důvody jsou podle něj zcela zřejmé a je to daň z příjmu právnických osob. „A teď se dobře soustřeďte, vážení podnikatelé a zaměstnavatelé, kteří platíte daně, víte kolik je daň příjmu právnických osob? 19, a víte na kolik vám to tahle nejhorší česká vláda v dějinách zvedne? Na 21. A ten politolog, který se shodou nešťastných okolností stal nejhorším a nejprolhanějším premiérem této země, vás bude přesvědčovat, jak je to úžasné. Tak poslouchejte dobře, víte kolik je daň z příjmu právnických osob v Maďarsku? Je to 9 procent, vážení, a my tady budeme mít 21. Sem už nikdo nepřijde podnikat a čeští podnikatelé odejdou. Kdo by živil ty parazity ve vládě, kteří ničí naši ekonomiku?“ hřímá Babiš.

„Nikdo tady nebude, ani ti vaši velký kluci, kteří vás podporují, ti už dávno jsou pryč, někde na Kypru nebo v Lichtenštejnsku. Ti nejsou tady, jako Agrofert, který máte stále v puse. Nejsou tady a ostatní odejdou a já pevně doufám, že za dva roky odejdete vy, protože jste národní katastrofa,“ dodává Babiš ve videu.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

vedení

Pane Nachere, jste hodně výrazná osobnost a jako jeden z mála z ANO máte podle mě i schopnost se domluvit i s ostatními stranami. Proč tento váš potenciál nevyužijete a nekandidujete do vedení? Nebo to není podle vás možné, když je tam Babiš a jeho nejvěrnější? Podle mě je škoda, že vedení ANO není ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

18:13 Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

Schůzka Petra Fialy s americkým prezidentem Joe Bidenem ani nevypadá, že byl v Bílém domě přijat pře…