Donbas: Pozorovatelé OBSE agresivně obtěžováni opilými ozbrojenci. Neví se, zda Ukrajinci, či separatisty

04.08.2016 10:03

Pracovníci „Speciální monitorovací mise“ Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) byli nakrátko zadrženi v ukrajinské Luhanské oblasti. Ozbrojený muž jim rusky poručil, aby vystoupili z automobilu, a namířil na ně zbraň. O incidentu na svých webových stránkách informuje sama OBSE.

Donbas: Pozorovatelé OBSE agresivně obtěžováni opilými ozbrojenci. Neví se, zda Ukrajinci, či separatisty
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Obraz křížů za mrtvé na Donbase
reklama

K incidentu došlo v úterý 2. srpna, kdy ozbrojený muž ve vojenském oděvu bez jakéhokoliv označení zastavil na místě kontrolovaném ukrajinskou armádou automobil monitorovací mise OBSE. Západní pozorovatelé byli na cestě z ukrajinskou vládou kontrolované oblasti Lopaskyne do Lobačeve, které je rovněž pod kontrolou ukrajinské armády.

V určitém momentu se jim do cesty postavil ozbrojený muž, který je donutil z automobilu vystoupit. Když následně jeden z pozorovatelů OBSE z automobilu vystoupil, aby si s mužem promluvil, rusky hovořící ozbrojenec nabil svůj samopal, uvolnil pojistku, zamířil na pracovníka OBSE a položil prst na spoušť.

Rusky vykřikl „Stop, nikam dále nepojedete“, uvádí na svých stránkách OBSE.

Zaměstnanci OBSE poté vyzvali muže, aby zavolal svého nadřízeného, což i učinil. Rusky hovořící muž nicméně svou zbraň držel stále namířenou na pozorovatele, od kterých stál ve vzdálenosti dvou metrů, zatímco s někým rusky hovořil přes rádio.

O pět minut později na místo dorazil další ozbrojenec, který byl doprovázen třemi muži, všichni byli vybaveni puškami typu AK-74. „Někteří z nich se zdáli být pod vlivem jakési omamné látky,“ píše OBSE. Byli také zjevně ve vysoké pozici. Hovořili rusky „velmi agresivním způsobem“. Představili se jako členové Ukrajinských ozbrojených sil.

Pozorovatelé po několika minutách muže požádali, aby sklopili své zbraně, což po nějaké době rusky hovořící, intoxikovaní „příslušníci ukrajinské armády“ učinili.

Vedoucí skupiny pozorovatelů se poté pokusil uklidnit celou situaci a objasnil mužům mandát OBSE na teritoriu Ukrajiny. Po zhruba patnácti minutách byli muži propuštěni a místo opustili.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

10:00 Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

Otázka, zda je možné oddělit osobu umělce od jeho díla, se klade už dlouho. Nyní do ní zabředl býval…