Dusno kolem pomníku maršála Koněva. Pustili se do sebe starosta z TOP 09 a ruská ambasáda

23.08.2019 17:29

Kolem pomníku maršála Sovětského svazu Ivana Stěpanoviče Koněva to opět vře. Pustili se do sebe starosta Prahy 6 za TOP 09 a ruské velvyslanectví. Podívejte se sami, co všechno zaznělo.

Dusno kolem pomníku maršála Koněva. Pustili se do sebe starosta z TOP 09 a ruská ambasáda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odhalení zrestaurovaného pomníku maršála Koněva s novými popisnými deskami. Marta Semelová byla proti
reklama

Ruská ambasáda žádá očištění pomníku maršála Sovětského svazu Ivana Stěpanoviče Koněva, jenž se podílel na osvobození značné části východní a střední Evropy od nacistických okupantů. Jenže vedle toho v roce 1956 řídil krvavé akce na potlačení maďarského povstání. Maďaři stáli o svobodu, Koněv místo toho otevřel stavidla potokům krve.

V České republice se často objevují i spekulace o tom, že se podílel na přípravě srpnové invaze v roce 1968. Podle historiků byl však Koněv od roku 1963 v důchodu a na přípravách invaze neměl žádný podíl. Přesto byl i letos v srpnu polit pomník maršála Koněva na Praze 6 rudou barvou a opatřen nápisem, že lidé nezapomenou na to, co má Koněv za sebou.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09 na sociální síti Facebook napsal, že by byl nejraději, kdyby Koněvova socha z území Prahy 6 úplně zmizela a byla přesunuta např. na velvyslanectví Ruské federace.

„Je vidět, že je srpen. Koněv je zase rudý. Jako každý rok. Za jeho čištění, opravy a renovace jsme utratili za poslední roky už statisíce z peněz Prahy 6. Ale Praha 6 nám každý rok jednoznačně říká, že tady Koněva nechce. Já tak říkám, že budeme znovu jednat s Rusy a znovu jim nabídneme, že si mohou sochu dát třeba k nim na ambasádu. A dodávám, že dokud nezačnou jednat konstruktivně a z jejich strany uslyším jen normalizační fráze o přepisování dějin, zůstane socha pomalovaná. Nakonec, rudý je rusky krásný...? napsal Kolář.