Ekolog na to kápl. Válka škodí životnímu prostředí

17.05.2023 21:30

„Jako kdyby každých čtrnáct dní na Ukrajině vybuchla jedna Hirošima.“ Miroslav Havránek, ředitel České informační agentury životního prostředí, popsal dopady současného vojenského konfliktu na Ukrajině na životní prostředí. Jeho přednášku zpracoval web Ekolist.cz.

Ekolog na to kápl. Válka škodí životnímu prostředí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ruský tank na Ukrajině

Anketa

Má ministr financí Zbyněk Stanjura vaši důvěru?

1%
97%
hlasovalo: 44434 lidí
Válka na Ukrajině je podle Havránka nejintenzivnější dělostřelecký konflikt od první světové války co do spotřeby munice na kilometr fronty. Právě velká spotřeba munice ale znamená, že na Ukrajině dochází i k velkému fyzickému poškození životního prostředí, upozorňoval Havránek během přednášky na semináři pořádaném Společností pro trvale udržitelný život, kterou zpracoval web Ekolist.cz.

Po dopadu granát exploduje a jeho kovový obal se rozptýlí do velkého okolí. Jeden dělostřelecký granát má řádově 100 megajoulů. Odhaduje se, že během nejintenzivnější dělostřelecké výměny na podzim roku 2022 vystřelila ruská armáda 20 až 60 tisíc granátů za den, ukrajinská armáda odpověděla pěti až šesti tisíci granáty za den, přibližuje Havránek.

A pro představu uvádí příklad atomové katastrofy: „To je odhadem energetický tok čtyři terajouly za den. Je to, jako kdyby každých čtrnáct dní na Ukrajině vybuchla jedna Hirošima,“ popisuje energetickou bilanci války na Ukrajině Havránek. „Je to práce ryze destruktivní. Ostatně když srovnáte fotky Hirošimy po výbuchu a se zemí srovnané ukrajinské Marjinky, tak nepoznáte rozdíl,“ konstatuje Havránek.

Destrukce se týká nejen volné krajiny, ale i zastavěného území a s tím je spojený ohromný nárůst demoličního materiálu a suti. „Míra destrukce je opravdu obtížně představitelná,“ říká Havránek.

Válka bude mít také značné dopady na změny klimatu.

„Když bojujete o život, neřešíte změnu klimatu,“ říká Miroslav Havránek. V roce 2022 v souvislosti s válkou narostla intenzita lesních požárů na Ukrajině 77x oproti předchozímu období. „Když v létě, kdy je sucho, dopadne do lesa granát, je velká šance, že začne les hořet,“ říká Havránek. Během války na Ukrajině bylo 6,5 milionu hektarů lesa zasažených požáry, 2,9 milionu hektarů poškozeno boji, odhady jsou přesné díky satelitní konstelaci Copernicus.

Velký problém pro životní prostředí představuje i fakt, že obě strany aktivně ničí sklady paliv protistraně a zároveň se množství pohonných hmot projezdí. Podle Havránka se odhaduje, že kvůli pojezdům vojenské techniky na Ukrajině se dostalo do ovzduší 8 milionů tun CO2. Česká republika za rok vyprodukuje 130 milionů tun CO2.

Havránek mluví rovněž o rozsáhlé kontaminaci životního prostředí, ničení rostlin, živočichů, vodní infrastruktury ruskými vojáky, kteří podle jeho slov loví zvířata, aby měli co jíst. „Vojáci, zejména pokud vázne zásobování, si obstarávají potravu lovem,“ říká Havránek.

Závěrem Havránek zmiňuje jediný environmentálně pozitivní přesah války na Ukrajině: „Jde o obrovský impulz pro dekarbonizaci Evropské unie,“ dodává Havránek.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

16:25 „Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

„Cizinci ven!“ V Německu se na kulturních akcích znovu ozývají výkřiky, které otřásaly německou spol…