Ekonomka Šichtařová to vzala od podlahy: Vystrčilův nápad? Všechno špatně!

19. 3. 2021 8:01

Šestinásobná maminka a ekonomka Markéta Šichtařová to vzala od podlahy. Zdá se, že dnes socialismus nepřichází z Východu, ale ze Západu. Socialismus, který ničí motivaci lidí pracovat, tvořit hodnoty a motivuje je jen k natahování rukou se žádostmi o pomoc. Na socialismu je všechno špatně, vypálila ekonomka. Tvrdě udeřila na předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS).

Ekonomka Šichtařová to vzala od podlahy: Vystrčilův nápad? Všechno špatně!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová
reklama

Ekonomka Markéta Šichtařová v rozhovoru pro server iDnes.cz poznamenala, že se EU myšlenkově stále více vrací před rok 1989, jak jsme ho znali u nás. „Ten socialismus podle mého přichází, ale tentokrát nikoli z východu, ale z Evropské unie, ze západu,“ podotkla Šichtařová. Za příklad socialistického zla dala výzvu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), aby se lidé, kteří mohou v covidové krizi stále pracovat a vydělávat, podělili o část svých výdělků s těmi, kteří kvůli koronavirovým restrikcím vydělávat nemohou.

„Špatně je na tom to, jako v tom socialismu v podstatě všechno, že solidárnost je založena na myšlence, jako vlastně každá dotace, že vezmeme peníze od lidí, kteří je ještě mnohou vydělávat, do míst, kde je vydělat nedokážou. Tím se odbourává jakákoli ekonomická motivace k jakémukoli výkonu,“ vypálila ekonomka s tím, že takové uvažování vyrábí ve společnosti armády lidí, kteří jen budou natahovat ruku a žádat o pomoc. 

Pravicoví politici by toto podle Šichtařové měli vědět. „Podle mě si ale pan senátor vůbec neuvědomil, co říká,“ vyjádřila své mínění ekonomka.

„Otázkou je, jestli je ODS ještě pravicová strana. Otázkou je, jestli nějakou pravicovou stranu v parlamentu ještě vůbec máme,“ rýpla si do stran, které se považují za pravicové.

Anketa

Uškodí ODS odchod Pavla Novotného?

4%
18%
hlasovalo: 9806 lidí
EU dnes podle ní představuje společenství, kde upadá pracovní morálka. Asijská dravost podle ní převálcuje dnešní evropské společenství. To se ostatně potvrzuje na tom, že Čína v koronakrizi opět funguje na plné obrátky. Naproti tomu EU, a podle Šichtařové bohužel už i USA, táhnou doleva. „Pravděpodobně si budeme muset pár takových let odkroutit, než ta efektivita sama sebe porazí a zase se to posune víc doprava,“ poznamenala Šichtařová.

Naši ekonomiku čeká podle Markéty Šichtařové tvrdý náraz. Jednoho dne státu dojdou peníze na covidové programy a až se tak stane, ukáže se v plné nahotě, kolik podniků v koronakrizi fakticky zkrachovalo a kolik lidí je v důsledku toho bez práce. Ekonomka je přesvědčena, že bez práce je ve skutečnosti něco přes 10 procent lidí, jen to dnes ještě nevědí.

A to prý není náš jediný problém. Dalším slabým místem je, že lidé teď nemají za co utrácet peníze a pokud má někdo peněz víc, vráží je do koupi nemovitosti, což drží ceny bydlení nepřirozeně vysoko. Podle Šichtařové brzy porostou i ceny běžného zboží v obchodech.

Naší výhodou podle Šichtařové je prý to, že máme korunu a nikoli euro, ale není to podle ní výhoda nijak zásadní. „Viděli jsme to krásně v loňském roce na jaře, kdy Česko dokázalo kvůli drastickému oslabení koruny udržet své exporty na vyšší úrovni než Slovensko,“ poznamenala ekonomka.

Pár slov věnovala i českému školství v časech koronakrize. Zdá se jí, že dnešní děti mají i díky distanční výuce menší penzum znalostí, než předchozí generace.

„Vidím, jak ty děti neumí to, co by měly umět. Vidím, jak je ta generace méně vzdělaná a informovaná, než byla generace naše v jejich věku,“ posteskla si Šichtařová s tím, že těmto dětem schází především kritické myšlení. „Mám velkou obavu, že to, že ty děti nejsou ve škole, že neabsolvují normální styl výuky, tak z nich vychováváme skupinu, s prominutím, tupců, s nimiž půjde velmi snadno manipulovat,“ upozornila Šichtařová s tím, že toto je jev, který se projeví jako rizikový především do budoucna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

17:33 Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Přínos poradní skupiny MeSES při ministerstvu zdravotnictví, vedené…