Elity už se poučily z prohry v Británii. Senátor Kubera odhaluje, jak teď chtějí obcházet lidovou vůli při referendech

29.06.2016 9:33

ROZHOVOR Evropa po referendu o Brexitu pospíchá, protože má strach, a má strach, protože pro Francii, Nizozemsko a další země je Brexit voda na mlýn extremistickým politickým stranám. Ty jsou ale také dětmi Evropské unie, tvrdí senátor za ODS Jaroslav Kubera. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také řekl, že kdyby nebylo Lisabonské smlouvy, nebylo by ani Brexitu.

Elity už se poučily z prohry v Británii. Senátor Kubera odhaluje, jak teď chtějí obcházet lidovou vůli při referendech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Anketa

Velká Británie odchází z Evropské unie. Co se teď stane s EU?

hlasovalo: 19558 lidí

Jak vnímáte výsledky hlasování o vystoupení Velké Británie z Evropské unie? Čekal jste to?

Já jsem to čekal a na rozdíl od premiéra jsem vydržel a čekal celou noc na výsledky. Samozřejmě jsem měl strach, že po vraždě poslankyně to ovlivní výsledky. Ačkoliv s tím nijak nesouvisela, obával jsem se, že vyvolá v lidech emoce a strach. Nakonec se ukázalo, že zastánci přímé společnosti a referend obklíčili sami sebe. Kdyby to dopadlo, jak chtěli, tak by chválili, jak jsou referenda dobrá. Ale ona jsou dobrá, jsou založena na faktech. Příští týden budeme projednávat návrh zelené Wagnerové, aby se referenda konala zároveň s volbami; ona – i když není zelená – tak prosazuje jejich návrhy. Nemyslím si, že je to dobrý nápad. Když se konají s volbami, volič je vystaven tlaku, že mu někdo podstrčí hlasovací lístek s vlastním názorem; a protože volič nemá čas přemýšlet, odpoví jinak. Měla by se konat samostatně.

Druhá zajímavost kolem Brexitu, která je málo komentovaná, je naprostá neúspěšnost agentur veřejného mínění a bookmakerů, kteří se spletli. Je hodné zaznamenání, jak bychom neměli spoléhat na výzkumy. Stalo se už v mnoha zemích, že volby dopadly jinak, než agentury předpovídaly.

Jak hodnotíte reakci a jaká by měla být reakce Evropské unie?

Unie se zachovala přesně podle mého předpokladu. Místo aby se bouchla do hlavy, tak chce trestat. Ještě více Evropy, musíme Brity potrestat – a to je ten nejhorší výsledek referenda. Evropská unie vymýšlí všemožná řešení všemi směry, ale je to všechno k ničemu. Směr může být nakonec úplně jiný. Nedá se odhadnout, do dění se může vložit nějaká mezinárodní událost, stejně jako Brexit převálcoval policejní událost. Fakta jsou jasná, aktivace článku padesát o vystoupení je v rukou Velké Británie.

Co je příčinou Brexitu podle vás?

Příčinou Brexitu je Evropská komise a pomatení Evropy díky tisícům úředníků, jež musí živit a kteří chrlí jedno opatření za druhým. Pár kachniček a bobr má dnes větší hodnotu než člověk, který je nucen podřídit se magorismům. Británie nebude s vystoupením pospíchat, nikdo ji nemůže nutit aktivizovat článek padesát dříve, než se rozhodne. Samozřejmě Evropa pospíchá, protože má strach a má strach, protože pro Francii, Nizozemsko a další země je Brexit voda na mlýn extremistickým politickým stranám, které jsou také dětmi Evropské unie a vznikly díky paní kancléřce a jejímu pozvání migrantů. Tyto strany nabyly na síle, zpráva pro Českou republiku je, že Czexit nebude, větší nebezpečí hrozí v Německu a Francii než v České republice.

My jsme holubičí země, tady chodí na demonstrace tři tisíce lidí a je toho plná televize, tam tři sta tisíc lidí. Budou vykřikovat, ale nedoznají významného cíle. Visegrádská čtyřka přizvala k jednání Němce a vyšlo usnesení, že je pro rychlý Brexit, aby si náhodou ještě nevzpomněli, že když jim referendum nevyšlo, jak chtěli, tak ho budou opakovat tak dlouho, dokud by nedosáhli kýženého výsledku.

Co teď, jak by se měla Evropská unie zachovat?

Teď nastane, ať si Unie přeje cokoliv, dlouhý proces. Pokud Evropská unie nesáhne do vlastních řad, tak to nikam nepovede. To důležité, co by mělo být výsledkem Brexitu, je, aby nevznikala nařízení, ale doporučení Evropské unie, třeba o obrázcích na cigaretových krabičkách. Ne aby nás pokutovali, když to neuděláme. To jsou věci, které mi rozum nebere.

Jaká jsou rizika Brexitu?

Záporné úroky vkladů a dluhopisů, tam je příčina nebezpečí, ne Brexit. Brexit a další jsou jen věci okolo, protože byznys bude fungovat dál, Británie přežije, Evropská unie přežije a už se mluví o superstátu. Stačí se podívat na Francii a NATO, kde není bratrský vztah a i základní země se začnou škorpit mezi sebou. Do eurozóny patří i Řecko, jen tento problém převálcoval Brexit, ale problém nezmizel, je tu stále, aniž se dospělo k nějakému výsledku. Jediná šance je správný postup Evropské unie, ale nejsem si jistý, že papaláši jsou toho schopni.

Jaké dopady by mohl mít Brexit na ekonomiku? Libra klesá, trhy kolísají… Souhlasíte s tím, že se kolísání i pokles s uklidněním situace zastaví a Velká Británie z toho vzejde silnější?

Souhlasím. Britové jsou totiž jiná nátura než Američané či zbytek Evropy. Jsou zvyklí bojovat o základní práva, třebaže museli ráno v pět vstávat a nakrmit krávy. Nezlenivěli tak jako zbytek Evropy, i když jsou ovlivnění Unií a šílenou iluzí, že všichni mají mít zaručenou mzdu, i ti, kteří nepracují. Oni mají stejný názor, jen se bojí ho říci. Jak řekl Václav Klaus na svých narozeninách, na rozdíl od jiných mu už nehrozí, že když něco řekne, tak ho vyhodí z práce. Korektnost je cesta do pekel. Teď se u nás vážně zabývají myšlenkou, že kdo se nechá operovat na jiné pohlaví, bude zaregistrován, už mají dokonce komisi při lidských právech a za chvíli to budeme mít v parlamentu a hlasovat o tom. To už mi vážně rozum nebere.

Další země teď volají po referendu o vystoupení z Evropské unie, je to začátek jejího konce? Nebo vytrvá a dokáže se nějakým způsobem reformovat?

Ona se reformovat nedokáže, ale nerozpadne se kvůli referendu o vystoupení Slovenska nebo Česka, to nebude důvod. Rozpadne se z vnitřního důvodu, už první výroky Martina Schulze, který sedí v Unii jako žába na prameni, ukazují, že nechtějí uznat chybu, že by měli přestat bláznit a začít se chovat normálně. Myslí si, že mají tu jedinou a správnou pravdu, což je neštěstí. Kdyby si udělali sebereflexi, tak se s Brity rozejdou přátelsky a výjimky, které si Britové vyjednali, dovolí také ostatním členským státům. Vzpomeňme si na evropskou ústavu. Když neprošla v první verzi, upravili ji, přejmenovali a přišli s Lisabonskou smlouvou. Vzpomínám si, jak nás Topolánek nabádal, abychom pro ni hlasovali. Přesto se nás našlo sedmnáct, kteří hlasovali proti, protože věděli, kde to skončí. Kdyby nebylo Lisabonské smlouvy, nebylo by Brexitu, to je klíčové. Opět musím říci, že Václav Klaus měl pravdu. Ještě že se mu povedlo vyjednat výjimku pro Českou republiku.

Takže Lisabonská smlouva je podle vás hlavní příčinou Brexitu?

Stoprocentně. Británie se chovala sobecky, když vyjednala výjimky pro sebe, ale nebojovala, aby je měli ostatní. Je logické, že nechce, aby někdo požíval jejich sociální dávky stejně, jako když někdo přijde o práci  a je účastníkem v britském sociálním systému. Imigranti také chtějí do Německa kvůli tamnímu sociálnímu systému. Nechtějí tam, protože by milovali Němce, ale štědrý sociální systém.

Domníváte se, že současných rozporů v Evropě mohou využít lidé vyznávající islám či některé extrémní složky? Mohou využít situace, protože se domnívají, že Evropa je nyní slabší?

Podle mého názoru to nemá vliv nejen pro islám, ale ani Putina. Samozřejmě kromě toho, že Putin může mít radost, že se Evropská unie hroutí, ale nechce toho využít, aby ji například napadl. Evropská unie sice není schopna se bránit a bez NATO je prakticky bezvýznamná – bez Aliance nemá žádnou schopnou armádu a nemá ani policii k ochraně hranic, natož pro větší konflikt – ale mohou z toho mít radost.

Domníváte se, že by se státy Evropy dokázaly bránit lépe, kdyby nebyly součástí Evropské unie?

Nedovedeme se bránit v Evropské unii, ani bez ní. V Senátu nyní leží návrh na vyzbrojování armády a socialisté se brání dát ho na stůl, protože neplníme, co žádá NATO. Celou tíhu nesou Spojené státy a ani jiné země nechtějí zbrojit. Zbrojení armády není voličsky zajímavé, lepší jsou doprava zdarma a sociální dávky. Nikdo si nepřipouští, že bychom armádu někdy potřebovali. Jiná věc je, zda nakupujeme využitelné zbraně, o tom mám své pochybnosti, ale to je na jinou debatu; zda nakupovat tanky v době islámu... na to stačí auto s dělem. Evropa ale není schopna se bránit tak, ani tak; a nesmí si myslet, že je středem světa, což si myslí. Moje druhá námitka je, aby přestala podporovat porodnost, to ničemu nepomůže. Na jedno evropské dítě se narodí deset jiných a tento hendikep nelze vyrovnat, musíme se smířit s tím, že stejně jako v USA nebudou převládat běloši, ale hispánci a mulati, kteří převálcují bělošskou většinu.

Jak jste hlasoval v referendu o vstupu České republiky do Evropské unie? A proč?

Je to jednoduché, hlasoval jsem proti, ale musím zdůraznit, že to nebylo proti spojené Evropě, ale Evropské unii. I já jsem v devadesátých letech psal, jak Teplice jdou do Evropy, ale myslel jsem tím Evropu, která spojí síly tam, kde je to žádoucí, avšak nebude zasahovat státům do života více, než je nutné. To se ukázalo liché.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

15:37 Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

PŘÍBĚH Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) sice stále provádí své lynče, ale mnohem víc se o nich mluv…