Europoslanec Zdechovský odpovídal čtenáři: Leyenovou jsem podpořil, ale...

19.07.2019 14:30

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který byl ve čtvrtek zvolen novým místopředsedou Výboru Evropského parlamentu pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), odpovídal na dotazy čtenářů ParlamentníchListů.cz týkající se reformy Evropské unie či nově zvolené šéfky Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyen. Zdechovský přiznal, že k činnosti Leyenové má řadu výhrad, označil ji však za kompromisní kandidátku.

Europoslanec Zdechovský odpovídal čtenáři: Leyenovou jsem podpořil, ale...
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL
reklama

Čtenář v souvislosti s budoucí předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen, připomíná, že europoslanci zvolení za ODS svými hlasy nepodpořili Ursulu von der Leyen na pozici předsedkyně Evropské komise. Její představy o fungování Evropské unie jsou podle nich v přímém rozporu s programem ODS i se zájmy České republiky. Více jsme psali ZDE.

Zajímá jej proto, proč si oproti občanským demokratům Zdechovský myslí, že Leyenová je dobrá volba, a z jakého důvodu se na jménu nedokáží shodnout ani jako zástupci České republiky. „Třeba ve Sněmovně je to o pravici a levici. To je i eurokomisař buď levicový, nebo pravicový? Neměl by být nestranný? A myslíte, že se jím někdy stane někdo z východní Evropy?“ zajímal se tazatel.

Europoslanec Tomáš Zdechovský ve své odpovědi svůj postoj osvětlil, ač prý osobně Leyenovou v hlasování podpořil, tak její vystoupení hodnotí jako slabá. „K její činnosti mám řadu výhrad. Považuji ji za kompromisní kandidátku a její pozice, bohužel, nebude příliš silná,“ predikuje europoslanec.

Doplnil, že podpora konkrétního kandidáta do Komise pak závisí spíše než na zemi, z níž poslanci pocházejí, především na tom, k jaké frakci patří. „Funkce eurokomisaře je funkce politická, takže bude vždy zastávat nějaké politické postoje,“ zdůraznil Zdechovský, jenž věří tomu, že i člověk z nových členských zemí ve střední a východní Evropě se může stát předsedou komise.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Druhá čtenářská otázka pak zněla: „Proč jsou lidovci liberální? Zde je tazatel toho názoru, že pokud je volba šéfa Evropského parlamentu o hlavních silách v Evropské unii, tak nejsilnější byli lidovci. Připomněl zároveň Zdechovského slova o tom, že „reforma EU je naprosto nevyhnutelná“.

„Když je tedy třeba EU reformovat, tak to chce i pan Zahradil. Nikoli italský socialista. Socialisté si přejí jen větší a větší integraci. Z tohoto hlediska také měla logicky padnout volba na konzervativce. Nebo vidíte ještě nějaký jiný důvod, proč pana Zahradila nevolit?“ uzavřel čtenář svou otázku.

Pro Zdechovského je prý nejvíce důležité, aby vůle po reformě existovala především u stran, které jsou zastoupeny v Evropské lidové straně, a to nejen na půdě Evropského parlamentu. Nebude to prý jednoduché, ale povzbudivé známky již vidí. „Jedním z takových nadějných lidí, co podporují změny k lepšímu, je rakouský kancléř Sebastian Kurz,“ dal za příklad europoslanec a podotkl, že věří tomu, že se podaří provést změny tam, kde je to potřeba.

Původní zdroj ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Srovnejte si je, řval Babiš na Vojtěcha. Podruhé za tři dny. A to prý byla poslední kapka...

8:31 Srovnejte si je, řval Babiš na Vojtěcha. Podruhé za tři dny. A to prý byla poslední kapka...

Exministr Vojtěch měl prý posledních sedm dní ve funkci poměrně krušných. Pod kotlem mu zatápěl prem…