Expert na Rusko popsal cestu, jak jednat s Moskvou. To Putina nepotěší

09.08.2014 9:25 | Zprávy

Předseda ruské a euroasijské sekce v nezávislém politickém institutu Chatham House James Nixey se ve svém textu publikovaném v deníku The Moscow Times zabývá pošramocenými vztahy mezi Západem a Ruskem. Rusko se podle něj vzdaluje Evropě a opětovné sblížení prý může přijít jedině tehdy, až padne Putinův režim.

Expert na Rusko popsal cestu, jak jednat s Moskvou. To Putina nepotěší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karikatura Vladimira Putina

„Proces odloučení Evropy od Ruska byl započat. Přesto, že 80 % ruské populace žije na západ od Uralu, tedy na evropském kontinentu. Signály o budoucím 'rozvodu' byly patrné již před událostmi na Ukrajině. Ani největší pesimisté si však nemysleli, že by vše mohlo zajít tak daleko. Rusko se prostě nezachovalo tak, jak Evropa předpokládala. Podle současných ruských vůdců představuje EU překážku v jejich plánech na opětovné získání silnějšího postavení ve světě. Vzájemné vztahy mezi EU a Ruskem nezměnilo k lepšímu ani osm summitů, které se konaly v posledních čtyřech letech,“ míní Nixey.

„Rusko bylo dlouhodobě frustrováno, když vidělo neústupnost Západu v některých pro něj klíčových otázkách. Ruský pohled na věc nebyl nikdy brán v potaz. Evropská unie postupovala se svojí obvyklou schizofrenií. Neustále doufala, že se v Putinově duši skrývá nový reformátor typu Gorbačova a zároveň nechtěla jednat s někým, kdo podle jejího názoru porušuje mezinárodně uznávaná pravidla a normy chování. Evropa ignoruje rozpory mezi svojí politikou a ruskou realitou. Není schopna pro svou naivitu či úmyslné nepochopení rozpoznat, že její snaha o přiblížení Ruska do Evropy ohrožuje Putinův režim. Proto nemůže být za současné politické konstelace v Rusku nikdy úspěšná,“ je přesvědčen Nixey.

Evropa rozčiluje Moskvu

„Evropská unie zároveň posílá finanční prostředky ruským nevládním organizacím (NGO). To zní z našeho pohledu sice chvályhodně, ale Kreml takové kroky rozčilují. NGO a občanskou společnost vůbec vnímá ruský režim jako sílu, která ohrožujeho jeho vlastní výsostné postavení ve společnosti. Není překvapivé, že proti této aktivitě z EU zakročil. K tomu můžeme zmínit projekt východoevropského partnerství, jehož hlavním cílem je odloučit šest bývalých sovětských republik od Ruska a začlenit je do evropských struktur. Ani v tomto případě není překvapivé, že na takovou snahu Rusko reaguje agresivně,“ píše Nixey.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Opravdu jste prohlásila, cituji: ,,Co by si na nás Rusko vzalo?" Co třeba území nebo náš průmysl, byť už není tak slavný jako dřív, ale proč. Protože ho komunisti svou politikou zničili. A co si podle vás chce vzít na Ukrajině, na kterou zaútočilo? Nerostné suroviny má teď už USA, a že by jinak byla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macron ponížen Erdoganem. Zachyceno kamerami

21:19 Macron ponížen Erdoganem. Zachyceno kamerami

Politika je založena na gestech. Důležitou roli může sehrát i obyčejné potřesení rukou. Své o tom ví…