Fiala nebude rád. Jeho ministr financí naplno promluvil o významu Václava Klause, Pirátech, omylech pravice a partě kolem Václava Havla

27.9.2021 8:52 odp. | On-line

Když Jan Skopeček vstupoval do ODS, byl ještě předsedou strany Václav Klaus. Zažil éru „rozkračování“ Mirka Topolánka, Nečasovo vymetání kmotrů i kolaps ve volbách 2013. Sledoval čím dál větší příklon k Evropské unii, třeba Topolánkovy tance kolem Lisabonské smlouvy. Na dvacet let české pravice vzpomínal v Pražské kavárně Petra Žantovského.

Fiala nebude rád. Jeho ministr financí naplno promluvil o významu Václava Klause, Pirátech, omylech pravice a partě kolem Václava Havla
Foto: Screen Youtube
Popisek: Jan Skopeček u Petra Žantovského v Pražské kavárně

Anketa

Byla Angela Merkelová přínosem pro Evropu?

12%
81%
hlasovalo: 18937 lidí

Nový díl Pražské kavárny se natáčel na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze, kde Jan Skopeček nebyl hostem, ale hostitelem. Zde poslanec ODS vystudoval a rovněž zde přednáší. A hned na úvod se adept ODS na ministra financí rozpovídal o intelektuálním kvasu, jaký mu tato fakulta poskytuje.

Matně si vzpomíná na rok 1989, kdy mu bylo devět let, ale jeho formativním životním obdobím byla až devadesátá léta. Životní cestu Skopečkovi určilo to, že v letech, kdy bral rozum, sledoval ekonomickou reformu Václava Klause.

Pak vyprávěl, jak se mu líbilo, že ODS byla za Václava Klause jasně vyprofilovaná strana, u které bylo jasné, co říká. Stála na pravicovém programu – liberálním v ekonomice, ale konzervativním v hodnotách.

„Impulsem pro můj vstup do ODS bylo, když jsem poslouchal, jak se tu najednou mluví o spálené zemi, z úst Miloše Zemana, což mi přišlo nefér, protože ta země se posunula neuvěřitelným způsobem dopředu a někdo tu kvůli politickému zisku začal mluvit o spálené zemi,“ vyprávěl.

Tlak na Václava Klause jej tehdy přiměl bojovat za udržení polistopadového vývoje vstupem do ODS.

„Nebyl jenom od ČSSD, ale také od té skupiny, co si myslela, že má po Listopadu 1989 nárok dál tvořit dějiny,“ vzpomínal. Václava Havla uznává jako významnou osobnost českých dějin, ale jeho okolí Václava Klause nenávidělo a dělalo vše možné, aby se ODS nedařilo.

Probral i téma „opoziční smlouvy“, která je podle něj strašlivě démonizovaná. „Je to proto, že odstřihla od vlády řadu politických subjektů, které už si plánovaly, že budou vládnout,“ vzpomíná. Tato skupina do značné míry kopíruje již vzpomínané okolí Václava Havla.

Dnes podle Skopečka sledujeme situaci, kdy standardní politické strany z různých důvodů uvolnily značnou část prostoru na politickém trhu a teď se diví, že ten prostor zaplnil někdo jiný. Vidíme to nejen u nás, ale i v západní Evropě.

A reakcí na toto zaplňování prostoru je zuřivé nálepkování nových vlčáků jako „populistů“ či „extremistů“ (u některých částečně oprávněně), aby ty strany nemusely přiznat, že jim ten prostor uvolnily samy. „Ve chvíli, kdy by ty pravicové strany dokázaly vykrýt pravicovou část spektra, tak by nemusela vzniknout žádná AfD a podobné strany,“ myslí si.

A navíc je pak obvykle proti těmto „extremistům“ vedena zuřivá mediální kampaň, což jí přiláká ještě více voličů. A je to začarovaný kruh.

Takže Skopeček je proti tomu, aby se tímto směrem ubírala i ODS.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nejhorší vláda v našich dějinách.“ Klaus ví, co přijde

13:21 „Nejhorší vláda v našich dějinách.“ Klaus ví, co přijde

„Česká republika není samostatná a žije pouze v limitované svrchovanosti,“ vyjádřil se v rozhovoru s…