Flegr se rozjel: Protilátky zjišťovat z kostní dřeně. Šmucler se nezdržel poznámky o rozdílu mezi lékařem a biologem

01.08.2021 6:55 | Ze sítí

Flegr míní, že test na protilátky k tomu, abychom věděli, že je někdo imunní vůči covidu-19, nestačí. Potřeba je prý udělat i odběry z kostní dřeně. „Hladiny protilátek o imunitě proti covidu moc neřeknou,“ varuje s nápadem, že bychom mohli zájemcům o test proplácet vyšetření. „Miláček vlády a médií,“ směje se Flegrovi po návrhu šéf České stomatologické komory Roman Šmucler.

Flegr se rozjel: Protilátky zjišťovat z kostní dřeně. Šmucler se nezdržel poznámky o rozdílu mezi lékařem a biologem
Foto: FB profil J. Flegra
Popisek: Profesor Jaroslav Flegr

Anketa

Vnímáte sudetské Němce jako své krajany?

3%
96%
hlasovalo: 19289 lidí
Flegr tvrzení, že hladiny protilátek příliš o imunitě proti covidu neřeknou, sdílel na svém twitterovém účtu. Tvrdí v něm, že mnohem důležitější pro zjištění dlouhodobé imunity proti covidu-19 jsou paměťové B-buňky v kostní dřeni. „Potřebujeme zjistit B-buněčnou paměť, která rozhoduje o rychlé produkci protilátek po nové infekci, nikoli T-buněčnou paměť. Dlouho žijící paměťové buňky sídlí v kostní dřeni, nikoli v krvi,“ vysvětlil.

„Hladiny protilátek o imunitě proti covidu moc neřeknou, důležité jsou paměťové B-buňky. Klidně je můžeme měřit, ale pozor, sídlí v kostní dřeni… Test není levný, ale zájemcům bych ho dělal zdarma – když se na oplátku nechají zařadit do registru dárců kostní dřeně,“ napsal Flegr.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je však nesmyslné takové vyšetření kvůli covidu podstupovat.

A že by důkladné vyšetření nechtěl podstoupit ani sám evoluční biolog, vyšlo brzy také najevo. Sám by prý do něčeho takového nešel. „Ale jestli po tom někdo touží, tak proč mu to neumožnit,“ dodává.

Vyšetření by prý pomohlo proti mladým lidem, kteří se nechtějí vakcinovat. „Skvělí potencionální dárci kostní dřeně,“ naznačil Flegr, co by čekalo ty, kteří se chtějí odvolávat na protilátky.

Věc nemálo pobavila prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera. „Rozdíl mezi lékaři, kteří chtějí lidem pomáhat, a biology, kteří je chtějí zkoumat, je stále očividnější,“ komentoval Flegrův návrh.

A na příspěvek, že je Flegr „nemocný psychopat“, odmítavě reagoval: „Tak to prr! Je to miláček Vlády ČR a médií. Tak je to správné, soudruzi…,“ zaznělo.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…