Geislerová na h*vno. To si Havel nezasloužil. Kur*vník? ČT se to vymklo z rukou

20.12.2021 7:51 | Ze sítí

Vzpomínání na bývalého prezidenta Václava Havla bylo na ČT korunováno televizní premiérou loňského filmu Havel od Slávka Horáka. Ovšem vysílání v televizi filmu příliš na popularitě nepřidalo. Již v neděli večer začaly na Československé-filmové databázi přibývat amatérské recenze a nebyly příliš lichotivé. „Tak špatný, jalový film si Václav Havel nezasloužil,“ zaznělo. Podle některých byl problém v tom, jak moc se film soustředil na ženy a výtky přišly i k Olze Havlové v podání Ani Geislerové.

Geislerová na h*vno. To si Havel nezasloužil. Kur*vník? ČT se to vymklo z rukou
Foto: Repro ČT
Popisek: Viktor Dvořák jako Václav Havel ve stejnojmenném snímku

Anketa

Bude válka mezi Ruskem a Ukrajinou?

20%
77%
hlasovalo: 17465 lidí
Tento víkend se nesl ve znamení vzpomínek na Václava Havla, od jehož smrti uplynulo v sobotu 10 let. Na jeho osobu pak vzpomínala na obrazovkách celá řada pamětníků, Česká televize vytvořila celý cyklus nazvaný 10 let bez Václava Havla, který zakončila televizní premiérou filmu Havel. Tento film z minulého roku natočil režisér Slávek Horák; již zesnulého prezidenta v něm ztvárnil herec Viktor Dvořák a Olgu Havlovou pak herečka Aňa Geislerová. Pojednává o období mezi léty 1968 a 1989, tedy o Havlových disidentských letech.

FILM K VIDĚNÍ ZDE

Když šel film do kin, byli k němu kritici celkem milostiví a hodnocení se většinou držela nad šedesáti procenty. Známá kritička Mirka Spáčilová udělila 65 % a podle ní je film spíše romancí, ve které je hlavním hybatelem Olga Havlová. „Je to právě Olga Havlová, kdo je hybatelem i korektivem veškerých jeho kroků; rázná, kdykoli on váhá, přímá, kdykoli on kličkuje, vědoucí, kdykoli on tápe. Podváděná, ale nenahraditelná žena, ‚raději jediná než první dáma‘, která na Havla občas hledí jako shovívavá matka na naivního synka,“ říká ve své recenzi.

Film prý doplácí na přílišnou popisnost na začátku a patos na konci, neví si příliš rady s historickými postavami, ale umí dobře vystihnout absurdnost. Spáčilové se zamlouvalo, že Havel ve filmu „došel k dospělosti“ bez plakátových tezí a také za únosnou dobu. Doporučila tvůrcům ještě větší dávku vypravěčské statečnosti.

Ovšem když na webu Filmserver Vratislav Šálek zmínil Havla v tipech na víkend, byl o něco ostřejší. Horák si podle něho ukousl příliš velké sousto. „K hlavnímu aktérovi přistupuje s takovou pietou, že ho činí absolutně nezajímavým. Po celou dobu nedokáže zachytit žádné emoce, vysvětlit jeho motivace, především ale neodhalí, v čem tkvělo kouzlo jeho osobnosti, díky kterému to dotáhl absolutně nejdál,“ kritizuje. Ocenil ovšem dobovou atmosféru. „Až moc uctivý a neživotný portrét,“ míní.

Film se také nelíbil bývalému disidentovi Johnu Bokovi. „Filmy vám ho moc nepřiblíží. Třeba ten poslední, Havel, to je sračka až na půdu. Vašek nebyl zbabělec, nepodlézal, přežil kriminál. Za svou věcí si stál a vyzařoval jistotu, protože ani v kriminále si na něj bachaři nedovolovali,“ řekl pro ParlamentníListy.cz.

Vysílání filmu na ČT také znamená, že ho zhlédli i „obyčejní“ televizní diváci. Ti pak film hodnotili na Česko-Slovenské filmové databázi a narozdíl od kritiků v médiích si takové servítky nebrali. Od včerejška tak k filmu přibylo 18 recenzí, které skóre filmu srazily na 59 %, přičemž nejčastější hodnocení byly dvě z pěti hvězdiček.

„Tak špatný, jalový film si Václav Havel nezasloužil,“ mínil uživatel Rabina, kterému se nezamlouvalo ani pojetí Jana Patočky v podání Jiřího Bartošky. A zklamáni byli i další amatérští recenzenti. „Řekl bych to takhle, dívalo se na to celkem pěkně a uvěřitelně, ale že bych se stal nějakým jeho obdivovatelem, to říct nemůžu. A co mi taky dost chybělo, bylo nějaké uvedení do toho, kdo je kdo. Protože kdo netuší, co to bylo za lidi, tak vůbec netušil, co se tam vlastně děje, vytýkal filmu FuLister.

Dalším se nelíbilo, jak moc film věnuje pozornost ženám v životě Václava Havla. „Možná by bylo lepší, kdyby se film méně soustředil na ženy a více na to, proč je Havel tím, čím je,“ mínila Tereza Coufalová.

„Václav Havel prožil, alespoň myslím, daleko zajímavější život, než jak jej ukazuje tento film od Slávka Horáka. Říci o něm jen, že byl kurevník a měl obavy a pochybnosti, je dost zkratkovité. Škoda,“ mínil kavralajka a podobně se vyjádřil další uživatel, který nejvíc oceňoval hudbu a výkon Viktora Dvořáka jako Havla. „Geislerová stojí za hovno jako vždy. Kamera velmi, velmi dobrá. Jako člověk neznalý známých faktů bych ale usoudil, že Vašek prostě musel smočit, no. A to je trochu málo. Toto si nezasloužil,“ shrnul.

Hodnocení výkonu Ani Geislerové bylo v recenzích více. Olgu Havlovou herečce nevěřil uživatel s přezdívkou Pamela JJK. „Aňu Geislerovou už nemůžu vystát, jak jsme jí za ta léta předíváni,“ mínil horskejvlk, který by na jejím místě viděl raději například Jitku Molavcovou.

A objevili se také ti, kteří s podáním filmu nesouhlasili vůbec. „Stokrát opakovaná lež se stává pravdou. To je jako ty pohádky o Národní třídě, studentech, převratech a sametových revolucích,“ mínil ČR. „Co se týče 17. listopadu, tak Havel byl na Hrádečku a nic netušil, nevím, ale objednávka a finance České televize vypodobnit Havla jako novodobého světce v českých dějinách působí stejně zaujatě a nápadně jak nezaujatý Václav Moravec v jeho Otázkách,“ mínil také již zmíněněný horskejvlk.

Dva zastánce si film přece jen našel. Tunri se ptal, zda bude mít film pokračování a stani pak reagoval na recenze, které četl ještě před filmem: „Nyní, po jeho zhlédnutí, mohu zodpovědně říci, že ta hodnocení a recenze sem píšou zřejmě nějací ‚uhrovití mladíci‘ extremisticky-levicového zaměření,  mající za vzor Che Guevaru, Stalina, Gottwalda, Kim Čong-ila, starýho Grebeníčka a Putina. Za mě dobrý, nadprůměrný film. Dobrá režie. Výborný výkon A. Geislerové. Fenomenální a životní výkon V. Dvořáka,“ děkoval dotyčný tvůrcům.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A už jsou tam. Vzpoura na vsi kvůli Romům z Ukrajiny: Rakušan nebude rád

20:51 A už jsou tam. Vzpoura na vsi kvůli Romům z Ukrajiny: Rakušan nebude rád

I přesto, že místostarosta žádal ministra, aby k ubytování romských uprchlíků v Kramolíně nedošlo, š…