Gross, Chovanec, Chládek... Připomeňte si politiky, kteří studovali s velkým otazníkem

17.07.2018 16:29 | Zprávy

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál oznámil, že odchází z vlády, aby kabinet nezatěžoval kauzou své údajně zčásti opsané bakalářské práce. ČTK připomíná, že Krčál není zdaleka jediným politikem, který měl podobné problémy. Občané ještě mají v čerstvé paměti aféru ministryně spravedlnosti Taťány Malé (za hnutí ANO). V minulosti se do problémů kvůli svému studiu dostali také exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), expremiér Stanislav Gross nebo poslanecký matador Marek Benda.

Gross, Chovanec, Chládek... Připomeňte si politiky, kteří studovali s velkým otazníkem
Foto: ČT
Popisek: Petr Krčál

V březnu 2011 na funkci ministra obrany rezignoval německý křesťanskosociální politik Karl-Theodor zu Guttenberg. Učinil tak poté, co vyšlo najevo, že svou doktorskou práci zčásti opsal z jiných studií, aniž je citoval. Již předtím kvůli tomu rezignoval na svůj titul a na křeslo v parlamentu.

V květnu 2011 se německá politička Silvana Kochová-Mehrinová vzdala funkce místopředsedkyně Evropského parlamentu a dalších postů kvůli podezření, že ve své dizertační práci opisovala ze zdrojů neuvedených v seznamu použité literatury. Univerzita v Heidelbergu jí proto v červnu 2011 odňala titul.

Duben 2011 přinesl další aféru. Na funkci rezignoval maďarský prezident Pál Schmitt, jemuž byl odebrán doktorský titul. Budapešťská Semmelweisova univerzita mu titul odňala poté, co vyšlo najevo, že jeho dizertace o ekonomických aspektech olympijských her je z velké části identická s textem bulharského experta na sport Nikolaje Georgieva a dalších publicistů.

V červnu 2012 vědecký server Nature napsal, že rumunský premiér Victor Ponta (ve funkci 2012–2015) opsal od dvou rumunských vědců většinu své dizertační práce o činnosti Mezinárodního trestního soudu. V červenci potom Rada pro uznávání akademických titulů rozhodla, že by Ponta měl přijít o univerzitní hodnost, ministerstvo školství ale rozhodlo, že Ponta napsal práci v souladu s akademickými standardy. V prosinci 2014 se Ponta doktorského titulu vzdal dobrovolně.

Budapešťská univerzita ELTE v prosinci 2012 oznámila, že maďarský vicepremiér Zsolt Semjén porušil vědeckou etiku při sepisování doktorské práce ze sociologie v roce 1992. Zpráva přišla poté, co maďarský týdeník Héti Világgazdáság napsal, že Semjén je podezřelý z plagiátorství při psaní univerzitní práce v roce 1991 na Katolické univerzitě Petra Pázmánye. Ani jedna ze škol mu titul neodebrala.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: mp

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

20:30 Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

Bývalý prezident Agrární komory ČR a jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů Zdeněk Jandejsek v…