Guvernér ČNB Rusnok v rozhlase: Zásah koronaviru bude prostě velký. Takže...

26.03.2020 17:36

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu popsal, jak může ČNB pomoci ekonomice v boji s koronavirem. Upozornil, že nás nečekají lehké časy, protože nejrealističtěji se dnes jeví ty nejpesimističtější ekonomické scénáře.

Guvernér ČNB Rusnok v rozhlase: Zásah koronaviru bude prostě velký. Takže...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Jiří Rusnok

„Všechno ukazuje na to, že ten zásah do ekonomiky bude prostě velký, a my musíme v rámci možnosti předvídat, co bude za rok, za rok a půl. My bohužel vidíme, že ten rok 2020 bude hodně jiný, než jsme si mysleli na jeho počátku,“ upozornil Rusnok hned na úvod. „Nejrealističtější scénáře jsou bohužel ty pesimistické a ty říkají, že pokles ekonomiky bude o pět, ale možná také o více procent.“

Podle jeho názoru není na co čekat. Proto ČNB snížila úrokové sazby o tři čtvrtě procentního bodu. Současně ČNB bankám dovolila, aby po 1. dubnu využily část svých povinně držených rezerv na krytí úvěrů a ztrát. České banky prý dnes mají obstojné rezervy, ale rozhodně je třeba počítat s tím, že o část z nich přijdou.

Rusnok věnoval pozornost i klientům bank. ČNB prý vede s bankami debaty o tom, aby klientům ulevily, pokud nebudou lidé zvládat splácet své závazky. „A odezva je pozitivní, protože banky si velice dobře uvědomují, že si musejí udržet své klienty, že by pro ně bylo nezodpovědné o ty klienty přijít,“ uvedl Rusnok.

Podle guvernéra ČNB je však také třeba počítat s tím, že se situaci pokusí zneužít i lidé, kteří si udrží práci a mohli by splácet své závazky beze změny.   

A netroufl si současné vládě dávat žádné rady, co by měla dělat. „Nechtěl bych se stát nějakým laciným rádcem. Vláda dělá, co může, i když každý dělá nějaké chybičky. Jde o to, aby se tyto chyby nekumulovaly, a zdá se, že to se u nás neděje,“ uvedl Rusnok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčet

22:08 Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčet

Očkování proti covidu-19 vyvolává velké názorové neshody nejen ve společnosti, ale i v oblasti vrcho…