Ivan Pilip vysvětlil divákům ČT, co hrozí naší ekonomice

01.10.2018 20:34 | Zprávy

Od pondělí platí nová, přísnější pravidla pro poskytování hypoték. Na úvěry dosáhne méně lidí. Budou se v tom důsledku prodávat byty v menším množství a budou levnější? Co si o těchto doporučeních centrální banky myslí Ivan Pilip, ekonom, bývalý ministr financí a bývalý viceprezident Evropské investiční banky? „Centrální banka už zašla příliš daleko, není dobré předepisovat všem pravidla,“ řekl jasně v pondělním pořadu Interview na ČT24 s tím, že za přísnějšími pravidly stojí především obavy ČNB z hypoteční krize, ale banky by podle jeho slov měly nést své vlastní riziko.

Ivan Pilip vysvětlil divákům ČT, co hrozí naší ekonomice
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

Centrální banka zpřísňuje pravidla pro hypotéky, byť je to jen doporučení, banky se tím podle Pilipa budou řídit. „Pokud jde o stanovisko ČNB, banky ta dosavadní doporučení masově následují. Zároveň ale asi bez nadšení, není typické, že se centrální banka snaží tak detailně reglementovat pravidla pro poskytování hypoték,“ uvedl Pilip.

Připomněl, že však pozice centrální banky je poněkud složitá. „Přímý nástroj centrální banky na to, jak ovlivnit úrokové sazby a objem hypoték, je spíše přes úrokovou sazbu. Jenomže i když se ty úrokové sazby začaly zvyšovat, jsou stále poměrně nízké, tím pádem jsou ty úvěry poměrně stále levné,“ uvedl ekonom s tím, že Česká národní banka má obavu z toho, že by něco takového mohlo znovu vést k nějaké hypoteční krizi.

A že by skutečně hypoteční krize v takovém případě nastat mohla, Pilip nevyvrací. „Mohlo by to tak dopadnout, ale je otázka, jestli řízení komerčních bank ze strany centrální banky by mělo být tak detailní,“ zopakoval Pilip, podle kterého by si měly určovat, jaký bude profil zákazníků a kolik peněz jim bude půjčeno a za jakých okolností, spíše jednotliví lidé v bankách zodpovědní za obchodní strategii než centrální banka. „Centrální banka v tom zašla příliš daleko,“ trvá si na svém.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

12:40 V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

„Historie se opakuje“ osobnosti českého veřejného prostoru napsali pár slov k ruským oslavám 80. výr…