Já už to říkal před třemi nedělemi... Marek Benda se přidal k verdiktu soudu rušícímu opatření Vojtěcha

23.04.2020 20:58

Marek Benda (ODS), předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny, kvituje rozhodnutí Městského soudu v Praze, který s účinností od pondělka 27. dubna zrušil čtyři opatření Ministerstva zdravotnictví omezující volný pohyb, maloobchod a služby. „Já už jsem to říkal před třemi nedělemi, že je to problém,“ prohlásil Benda v České televizi. Vláda teď, podle něj, bude muset vytvořit plán na další setrvání v nouzovém stavu, jinak hromadné zákazy zaniknou.

Já už to říkal před třemi nedělemi... Marek Benda se přidal k verdiktu soudu rušícímu opatření Vojtěcha
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Dlouholetý poslanec ODS Marek Benda
reklama

„Já už jsem to říkal před třemi nedělemi, že je to problém, že se vláda pokusila tímto trikem dostat k řízení v nouzovém stavu, de facto na řízení republiky Ministerstvem zdravotnictví. Soud to dnes bohužel potvrdil, vláda se proti tomu nepochybně bude odvolávat, ale myslím si, že tahle věc je poměrně jasná. Ministerstvo zdravotnictví prostě nemělo být orgánem, který v tomto rozsahu ovlivňuje práva a svobody v České republice,“ má jasno Benda.

„Městský soud v Praze tím rozhodnutím jasně říká, že nemůžete omezovat práva a svobody rozhodnutím jednoho resortu a tvářit se, že se vlastně nic neděje,“ říká Benda o právní stránce vyhlášení zákazu volného pohybu a podnikání.

Vláda teď, podle Bendy, bude muset reagovat, vrátit se do normálního řízení. „Nejspíše dále některé věci upraví v režimu nouzového stavu a přijde s tím, že chce dále řídit zemi v nouzovém stavu. My se budeme muset poradit, za jakých podmínek to vládě umožníme. Je jasné, že některé akce, třeba nad sto lidí, by se v tuto chvíli konat neměly, ale musí se to opravdu řídit podle právního řádu a ne podle nápadů pana premiéra a ministra Vojtěcha,“ tvrdí Benda.

Anketa

Přispěla parlamentní opozice pozitivně k řešení koronavirové krize v ČR?

3%
97%
hlasovalo: 30551 lidí
Podle Bendy se tímto soudním rozhodnutím také mění situace ohledně nouzového stavu. „Teď se vracíme do normálu, tedy že pouze rozhodnutím vlády v nouzovém stavu lze takto zásadně omezovat práva a svobody občanů. Pokud to bude dále potřeba, jakože to vypadá, že bude, tak je nouzový stav nutností,“ říká s tím, že opozice by proto mohla vládě prodloužení nouzového stavu schválit.

„Když se tvářili, že to potřebují jen kvůli tomu, aby resort zdravotnictví zrychleně nakupoval předražený materiál, tak to se nám zdálo absurdní, aby ten stav trval kvůli Ministerstvu zdravotnictví. Ale pokud přijde vláda s tím, že potřebuje ještě do konce května toto a do konce června toto, tak jsme samozřejmě připraveni se o tom bavit. Musí tam ale být jasný a zřetelný scénář toho, co teda chce vláda dělat,“ apeluje na vládu Benda. A dodává, že Ministerstvo zdravotnictví „prostě nemělo právo na to, aby od sebe oddělovalo zdravé lidi, na to musí sloužit krizové řízení země. Rozhodnutím resortu zdravotnictví nemůže být zakázáno vycestovat, setkávat se, chodit do kostela a tak dále“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putovní dvojice ruských agentů? Tu spáchají výbuch, tu útok novičokem? Generál Šándor jen kroutil hlavou

13:03 Putovní dvojice ruských agentů? Tu spáchají výbuch, tu útok novičokem? Generál Šándor jen kroutil hlavou

Hosty druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli generál Jiří Šedivý a bezp…