Jaderná dohoda na dosah? USA jednají s Íránem

13.04.2025 21:14 | Monitoring

Spojené státy a Írán zahájily v Ománu přímé jednání o nové jaderné dohodě. Obě strany označily úvodní rozhovory za konstruktivní. Klíčovými tématy byly limity íránského jaderného programu a možná úleva od sankcí. Írán má už nyní dostatek uranu obohaceného na 60 %, materiál pro jednu bombu by tak mohl získat během týdne a zbraň vyrobit během šesti až osmnácti měsíců. Obě strany označily úvodní rozhovory za konstruktivní, další kolo jednání je plánováno na příští sobotu.

Jaderná dohoda na dosah? USA jednají s Íránem
Foto: Repro Youtube
Popisek: Odpal jaderné střely

První kolo jednání mezi Íránem a Spojenými státy, jehož cílem je nová dohoda o íránském jaderném programu, začalo na předměstí ománského hlavního města Maskatu kolem 15.30 místního času a trvalo více než dvě hodiny, informovala agentura AP. Hlavními tématy byly limity íránského jaderného programu a možná úleva od amerických sankcí.

Rozhovor mezi americkým vyslancem Stevem Witkoffem a íránským ministrem zahraničí Abbásem Aragším byl prvním přímým kontaktem zemí od doby administrativy prezidenta Baracka Obamy, kdy byla podepsána předchozí dohoda o íránském jaderném programu (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA), od které později v roce 2018 odstoupil prezident Donald Trump.

Bílý dům vydal v sobotu odpoledne prohlášení, v němž označil jednání za „velmi pozitivní a konstruktivní“. Podle německé veřejnoprávní společnosti DW o jednání coby o „konstruktivním“ hovořil i íránský ministr zahraničí. Íránská státní televize současně oznámila, že rozhovory budou pokračovat příští týden a zaměří se na další vývoj íránského jaderného programu.

Prezident Donald Trump opakovaně hrozil, že pokud nebude dosaženo dohody, Spojené státy přistoupí k leteckým úderům na íránský jaderný program. Íránští představitelé naopak čím dál častěji varují, že by mohli usilovat o výrobu jaderné zbraně, pokud budou mít dostatečné zásoby uranu obohaceného téměř na úroveň vhodnou pro vojenské využití. Jaderná dohoda by tak pomohla k zmírnění napětí. Podle zpravodaje agentury NPR pro národní bezpečnost bude nyní prezident Trump usilovat i o to, aby novou dohodu mohl prezentovat než tu, kterou dříve uzavřel Obama.

Zpravodaj agentury NPR dále uvedl, že Írán obohatil uran na zhruba 60 % čistoty. I když to ještě není úroveň potřebná pro výrobu jaderné zbraně (ta začíná kolem 90 %), je to velmi blízko a Írán by teoreticky mohl snadno přejít k výrobě jaderné bomby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bude demonstrace. Rajchl se 8. května chystá do Prahy. I kvůli Nerudové

21:00 Bude demonstrace. Rajchl se 8. května chystá do Prahy. I kvůli Nerudové

Předseda strany PRO Jindřich Reichl v rozhovoru pro XTV oznámil svolání další demonstrace. Protest m…