Jakub Janda: Vždycky, když jsme měli špatné vztahy s Německem, vedlo se nám zle

24.08.2016 17:49

Zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda se opět na svém profilu rozepsal o palčivých problémech současnosti. Musíme si podle něj uvědomit, že Evropa je jako rodina a i v rodině překonáváme svoje vzájemné rozdíly a rozepře ve snaze se dohodnout. A proto je třeba udržovat dobré vztahy s Německem.

Jakub Janda: Vždycky, když jsme měli špatné vztahy s Německem, vedlo se nám zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty

„I v rodině se spolu lidé musejí naučit žít, když spolu v něčem nesouhlasí. A říct si – jo, tady s tebou nesouhlasím, ale mám tě rád a potřebujeme se navzájem v jiných věcech,“ napsal Janda před návštěvou německé kancléřky Angely Merkelové v Praze.

S Německem podle jeho slov sice v otázce migrace nesouhlasíme, jak nedávno zmínil i premiér Sobotka, přesto je však nutné jej nadále podporovat, i když sami se vytvoření silné muslimské komunity bráníme.

„Chceme s Německem mít velmi úzké, oboustranně výhodné ekonomické vztahy, policejní spolupráci. Respektujeme, že má jiný pohled na migraci, tak Berlín musí respektovat, že my ho také máme odlišný,“ napsal analytik s tím, že nemá význam se kvůli tomu urážet.

Pokud by kvůli neshodám došlo ke zhoršení vzájemných vztahů, mělo by to pro Česko dalekosáhlé důsledky nejen proto, že je Německo naším největším obchodním partnerem. „A vždycky, když jsme historicky měli s Německem špatné vztahy, tak se nám nevedlo dobře,“ poznamenal.

„Sebevědomý a suverénní stát je ten, který se dokáže se svými nejbližšími partnery dohodnout na důležitých věcech a najít přijatelný kompromis mezi pomocí přátelům a hájení svých domácích zájmů,“ ukončil Janda svoje zamyšlení.

Celý Jandův příspěvek:

I v rodině se spolu lidi musí naučit žít, když spolu v něčem nesouhlasí. A říct si - jo, tady s tebou nesouhlasím, ale mám tě rád a potřebujeme se navzájem v jiných věcech.

To samý musí být čeští politici schopni domluvit s německou kancléřkou.

Ano, nesouhlasíme s Německem v tématu migrace. Budeme dál posílat naše policisty a peníze, ale na našem území přijmeme jen minimální počet žadatelů o azyl. Nechceme v Česku silnou muslimskou komunitu, jak říká český premiér.

Chceme s Německem mít velmi úzké oboustranně výhodné ekonomické vztahy, policejní spolupráci. Respektujeme, že má jiný pohled na migraci, tak Berlín musí respektovat, že my ho také máme odlišný. Nebudeme se kvůli tomu navzájem urážet.

Beze přehánění je tohle státnická úloha. Z vnitropolitických i věcných důvodů nemůžeme a nechceme převzít německý pohled na migraci, stejně tak víme, že zásadní zhoršení našich vztahů s Německem by byl průšvih, když tam vyvážíme třetinu našeho exportu. A vždycky, když jsme historicky měli s Německem špatné vztahy, tak se nám nevedlo dobře.

Sebevědomý a suverénní stát je ten, který se dokáže se svými nejbližšími partnery dohodnout na důležitých věcech a najít přijatelný kompromis mezi pomocí přátelům a hájení svých domácích zájmů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šichtařová odsoudila „sluníčkovou“ ČT. Udeřila i kvůli „kvokající potrefené domovnici“

7:28 Šichtařová odsoudila „sluníčkovou“ ČT. Udeřila i kvůli „kvokající potrefené domovnici“

„Veřejnoprávní média zaspala dobu,“ myslí si ekonomka Markéta Šichtařová. Povede pokles důvěry v tra…