Jandák! Padlo poté, co to Šmarda vzdal. A další jména na „kulturu“

20.08.2019 10:56

Místopředseda sociální demokracie Michal Šmarda se včera rozhodl vzdát se nominace na post ministra kultury. A hned začala padat jména, kdo by jej mohl nahradit. Jedno z jmen vyšlo z úst exhejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška.

Jandák! Padlo poté, co to Šmarda vzdal. A další jména na „kulturu“
Foto: Repro - Česká média
Popisek: Vítězslav Jandák při rozhovoru

„Názor řadového sociálního demokrata. Pokud chce ČSSD pokračovat v koaliční vládě s ANO, chce se srozumitelně, lidověji, důrazněji vyjadřovat a oslovit tak svoje ztracené voliče, měla by uvažovat o nominaci Vítězslava Jandáka na ministra kultury,“ poznamenal Hašek.

„To je ono! Super chlápek do Vídeňský opery!“ zareagoval komentátor Petr Honzejk. S ironií tak poukazoval na slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který se v posledních dnech do Šmardy navážel s tím, že si neumí představit, že by měl reprezentovat ve Vídeňské státní opeře. Hašek se však Jandáka zastal. 

Ministrem kultury za ČSSD by se podle Šmardy mohli stát například hejtman Vysočiny Jiří Běhounek nebo hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Poškodili bychom tím ale stranu před krajskými volbami, kdy oni by měli vést kandidátky a asi by jim v tom nepomohlo ministerstvo kultury,“ uvedl Šmarda. Jako vhodnou kandidátku zmínil i náměstkyni na ministerstvu kultury Kateřinu Kalistovou. Podle něj by ale jí hrozilo, že se dostane do sporu s premiérem a zničí si tím kariéru.

Seznam Zprávy pak spekulují, že ve hře je i Jan Birke, poslanec ČSSD a starosta Náchoda, o němž hovořil prezident Miloš Zeman. To se však prý příliš nelíbí Janu Hamáčkovi, protože chce, aby to vypadalo, že si ministra vybírá sám.

Původní text ZDE

Spor o výměnu ministra trvá už čtvrt roku. Prezident Miloš Zeman v polovině prázdnin, po dvou měsících od doručení návrhu, odvolal Antonína Staňka (ČSSD), ohledně jeho nástupce slíbil se vyjádřit až v polovině srpna. Minulou středu pak uvedl, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury. ČSSD požádal o navržení jiného kandidáta. V závěru minulého týdne Šmardu odmítl i Babiš, mimo jiné kvůli jeho výrokům z poslední doby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

14:00 To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

V souvislosti s úmrtím Karla Gotta se začalo řešit, jaké měl názory na komunisty a co dělal v době v…