Jasné zjištění: ,,Zemák" utáhl rozhodující většinu lidí na poslední chvíli

28.01.2018 20:22

Prezidentovi Miloši Zemanovi se nakonec podařilo přesně to, co potřeboval k obhájení prezidentského úřadu, povedlo se mu totiž vyburcovat nerozhodnuté voliče k tomu, aby šli hlasovat. Naopak Jiří Drahoš pohořel na tom, že téměř pětina voličů, která ho po prvním kole podporovala, v rozhodujícím druhém kole nakonec hlasovat nešla, odhalil to průzkum společnosti Median.

Jasné zjištění: ,,Zemák" utáhl rozhodující většinu lidí na poslední chvíli
Foto: Screen: FTV Prima
Popisek: Miloš Zeman v prezidentském Duelu na FTV Prima.
reklama

Ve druhém kole prezidentské volby volilo Miloše Zemana zhruba devadesát procent jeho voličů. Z prvního kola a v posledním týdnu však dokázal přesvědčit i nekteré voliče z roku 2013, aby vhodili hlas do urny právě jemu. „Miloš Zeman vyhrál zejména díky tomu, že v průběhu volebního týdne mobilizoval neúčastníky z prvního kola. Okolo dvaceti až pětadvaceti procent z nich šlo volit a volilo Zemana,“ tvrdí agentura Median, jejíž průzkum zveřejnil server Novinky.cz.

Anketa

Jste ochotni podat ruku příznivci kandidáta, kterého jste ve 2. kole nevolili a říct: Jsme všichni Češi, pojďme se na to vykašlat. ?

84%
16%
hlasovalo: 9673 lidí

Naopak Jiři Drahoš získal pouze kolem dvou třetin voličů spřízněných kandidátů Fischera, Horáčka a Hilšera. Dvacet procent těchto voličů už ale ke druhému kolu vůbec nedorazilo. Agentura v dalším souvisejícím průzkumu informovala o tom, že Drahošovi voliči byli častěji motivováni negativní volbou vůči Zemanovi.

Původní zdroj ZDE.

Zeman se samozřejmě dočkal hlasů od většiny voličů hnutí ANO, komunistů, SPD a také ČSSD. „Hlas mu dala i zhruba čtvrtina lidí, kteří nebyli volit ve sněmovních volbách. U ostatních stran naopak propadl a získal pouze patnáct procent hlasů jejich voličů,“ uvedla agentura, podle které Zemana preferovali lidé nad padesát let bez středoškolského vzdělání, v posledním týdnu se mu ale podařilo přesvědčit i podstatně mladší ročníky bez maturity.

Vesměs byl Drahoš často považován za slušného člověka, jenž by mohl dobře reprezentovat úřad. „Byl označován jako člověk, jemuž lze důvěřovat a bude hájit české zájmy,“ uvedla agentura a dodala, že Zeman byl zase hodnocen jako osobnost hájící české zájmy. „Pro Zemana bylo plus, že jej lidé navíc dobře znají a zabývá se problémy běžných lidí,“ uzavřela agentura svůj průzkum.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…