Je Greta v Maďarsku na černé listině? Newsroom ČT šílí nad skandálem

02.03.2020 22:13

Redaktoři maďarských státních médií podle uniklých e-mailů, které získal server Politico, potřebují povolení svých nadřízených, aby mohli psát o tématech týkajících se aktivistky Grety Thunbergové, terorismu v Evropě, migrace, voleb ve státech Evropské unie či církve. Deník Népszava také tvrdí, že zprávy organizací Human Rights Watch a Amnesty International pak nemají maďarští státní novináři publikovat vůbec.

Je Greta v Maďarsku na černé listině? Newsroom ČT šílí nad skandálem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V zemi vládne se stranou Fidesz - Maďarská občanská unie kontroverzní premiér Viktor Orbán

Anketa

Jste spokojeni s výsledky parlamentních voleb na Slovensku?

13%
21%
hlasovalo: 6017 lidí
Redaktoři ve státních médiích v Maďarsku podle materiálů serveru Politico obdrželi seznam některých citlivých témat, u nichž se vyžaduje, aby návrhy příspěvků posílali ke schválení svými nadřízenými. Vyplývá to z informací z uniklé e-mailové konverzace. Ta pochází od vedoucích redaktorů, kteří pracují pro organizaci odpovědnou za státní média, jako je státní zpravodajská agentura MTI a více televizních a rozhlasových stanic.

Seznam politických otázek vyžadujících zvláštní souhlas před zveřejněním má zahrnovat „migraci, terorismus v Evropě, Brusel, církevní záležitosti“ a parlamentní, prezidentské a komunální volby v „EU+“, tj. v kategorii zahrnující evropské a některé sousední země. Pod e-mailem obsahujícím tuto informaci z října minulého roku je podepsán šéfredaktor Sándor Végh.

Další z šéfredaktorů, Sándor Ráthy, rozesílal informace o aktivistce Gretě Thunbergové. Ty se měly týkat období její cesty lodí do USA, o němž následně státní média nereferovala.

Deník Népszava doplnil, že byl dokonce vydán výslovný příkaz, který zamezil zaměstnancům státních médií jakékoli zmínky o organizacích Amnesty International a Human Rights Watch. „Byl jsem informován (vedoucím zahraničního oddělení státní televize Magyar Televízió) Balázsem Bendem, ať nepublikujeme materiály Human Rights Watch a Amnesty International,“ napsal v listopadu editor Tamás Pintér.

V té době zrovna maďarská pobočka Amnesty International pořádala demonstraci proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi během jeho návštěvy Maďarska. A Human Rights Watch šířila video, jež zachycovalo údajně nezákonné zacházení s migranty.  

Kvůli možnému „nerespektování společných hodnot“ podle 7. článku unijní smlouvy již několik měsíců vede Evropská unie s Maďarskem řízení. Maďarské vláda však odmítá, že by nějak pochybila, a její zástupci to svým kolegům z dalších unijních zemí opakují při každém slyšení, které postup podle článku 7 předpokládá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Navrácení Ukrajinců

Proč by měli Ukrajinci, kteří už na Ukrajině nežijí třeba 20 let jít nyní za Ukrajinu bojovat? Nebo i ti, co jít bojovat nechtějí z jakýchkoliv důvodů, proč je nutit? Navíc nechápu to, že nejdřív jste vehementně podporovali přijetí uprchlíků z Ukrajiny a teď je zas tlačíte k návratu. Zamýšlel jste s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

2005. Magda Vášáryová zažila trapas. Prostě nevěděla

18:15 2005. Magda Vášáryová zažila trapas. Prostě nevěděla

Povolební vyjádření herečky a diplomatky Magdy Vášáryové o tom, že vítěznou stranu Směr-SD volila i …