Je teď Babiš vydíratelný? Jiří Pehe o roli tajných služeb v kauze Babiš ml.

23. 11. 2018 12:32

Po odvysílání reportáže TV Seznam, v níž syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že byl zavlečen na Krym a Ukrajinu, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo, se začaly rojit spekulace o roli zpravodajských služeb. Ti, kdo o této roli spekulují, se ale nedokážou shodnout, které služby by to měly být. A co by mohlo být jejich zájmem. Politolog Jiří Pehe proto na blogu Aktuálně.cz sepsal i svůj pohled na to, jaká asi může být role tajných služeb v kauze Babiše juniora.

Je teď Babiš vydíratelný? Jiří Pehe o roli tajných služeb v kauze Babiš ml.
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Politolog, spisovatel a komentátor Jiří Pehe.

„Nejblíž pravdě bývá obvykle vysvětlení nejjednodušší,“ míní Pehe a dodává, že to zní tak, že tajné služby nehrály žádnou roli v samotném zprostředkování výpovědi Babiše mladšího. Ten se nejspíš rozhodl mluvit, protože se cítil zrazený vlastním otcem. 

Anketa

Kdyby se prokázalo, že Babiš čerpal dotaci na Čapí hnízdo neoprávněně, vadilo by vám to?

14%
86%
hlasovalo: 23635 lidí

„Netřeba dodávat, že ti, kdo o roli tajných služeb v tom, že Babiš mladší promluvil na kameru, spekulují, nejsou samozřejmě schopní odpovědět na otázku, zda nějaká tajná služba, pokud se dle jejich názoru v celé věci angažovala, dala novinářům jen tip, kde Babiš mladší pobývá bez toho, že by věděla, co Babiš mladší řekne. Anebo zda naopak dopředu věděla, že Babiš mladší mluvit chce a co chce veřejnosti sdělit,“ napsal Pehe.

Na co však podle politologa odpovědět lze, je to, na co upozorňují bezpečnostní experti. Podle nich je prý nemyslitelné, že by syn druhého nejbohatšího českého podnikatele a významného politika mohl pobývat na okupovaném Krymu, který ještě stále podléhá speciálnímu režimu (a pak odcestovat na Ukrajinu), aniž by jeho pobyt na Krymu pečlivě monitorovaly ruské tajné služby. A aniž by si jeho pobytu na Krymu a pak na Ukrajině všimly i ty ukrajinské.

Fotogalerie: - Podpoří ČSSD Babišovu vládu?

Ano i ne. Na tiskové konferenci vedení ČSSD oznámi...
Ano i ne. Na tiskové konferenci vedení ČSSD oznámi...
Jednání ČSSD za zavřenými dveřmi
Jan Hamáček míří na tiskovku
Roman Onderka
Jaroslav Foldyna

„Otázkami je v této souvislosti obestřena zejména role Petra Protopopova, ruského občana dlouhodobě žijícího v České republice, který pracoval v minulosti v Agrofertu jako řidič a je manželem psychiatričky Dity Protopopové, v jejíž péči údajně duševně nemocný Babiš mladší byl,“ míní Pehe a dodává, že není totiž jasné, jak by mohl takový běžný ruský občan žijící trvale v ČR zařídit výjezd švýcarského občana Babiše mladšího na Krym, kam není vstup cizincům zatím běžně povolen. 

"České tajné služby to jistě zajímá, stejně jako je asi zajímá role dívky, která se podle Protopopova stala na Krymu přítelkyní Babiše mladšího. „Tuto ‚slečnu‘, jak o ní mluví Protopopov, prý Protopopovi doporučil dobrý známý. A slečna si Babiše mladšího prý hned velmi oblíbila a rozuměla mu,“ uvedl Pehe a dodal, že si jej oblíbila prý do takové míry, že v péči o údajně mentálně nestabilního Babiše mladšího na čas nahradila Protopopova, který odjel zpět do České republiky.

Anketa

Hlasovali byste pro pád současné vlády Andreje Babiše?

10%
90%
hlasovalo: 27974 lidí

Otázkou podle bezpečnostních expertů tak není, zda ruské tajné služby Babiše mladšího „vytěžily“, ale prý spíše co vše - a prostřednictvím jakých technik a koho - se ruské (popřípadě ukrajinské) tajné služby dozvěděly o Babišově byznysu, rodině a dalších věcech.

A také je otázkou, zda to činí českého premiéra vydíratelným. Tímto prizmatem teď bohužel bude podle Peheho leckdo na jeho jednání nahlížet při každém strategickém rozhodování, které se týká bezpečnosti České republiky nebo třeba stavby nových jaderných reaktorů.

Původní text ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

10:06 „Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

Nejen křest knihy, ale i podpora toho, o čem píše. Toho se dočkal sociolog Petr Hampl od zpěváka a p…