KSČM definitivně prohrála soud o pokutu za zrušený prodej sídla

19.05.2015 9:48

KSČM definitivně prohrála soudní spor s firmou Poste Re o smluvní pokutu 40 milionů korun. Dovolání parlamentní strany odmítl koncem března Nejvyšší soud (NS), dnes usnesení zpřístupnil v soudní databázi. Italská firma chtěla koupit sídlo komunistů v centru Prahy, strana ale nakonec od prodeje ustoupila. Firmě Poste Re proto justice přiznala smluvní pokutu.

KSČM definitivně prohrála soud o pokutu za zrušený prodej sídla
Foto: Daniela Černá
Popisek: Seminář pořádala KSČM

Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl ve prospěch firmy v říjnu 2010, odvolací Městský soud v Praze verdikt potvrdil o rok později. U NS čekalo dovolání na rozhodnutí tři roky, nakonec skončilo odmítnutím se stručným odůvodněním. Strana podle NS nenastolila žádnou dosud nevyřešenou otázku zásadního právního významu a pouze předestřela vlastní verzi skutkového stavu, což není účelem dovolacího řízení. 
   
Komunisté chtěli za předsednictví Miroslava Grebeníčka prodat své sídlo v ulici Politických vězňů nedaleko Václavského náměstí a vybudovat si nové ve Vysočanech. Podle pravomocného verdiktu uzavřela strana s firmou Poste Re smlouvu o smlouvě budoucí, ze které vyplývala povinnost uzavřít později smlouvu o prodeji a také smluvní pokuta. Komunisté nicméně tvrdili, že nešlo o smlouvu o smlouvě budoucí, ale pouze dopis s podmínkami případné transakce. 
   
Cena, za kterou strana nabídla sídlo italské firmě, činila 410 milionů korun. Firma dokonce zaplatila v roce 2005 KSČM první zálohy 40 a 90 milionů korun. Komunisté si ale prodej rozmysleli a peníze vrátili. Dospěli k názoru, že cena je pro stranu nevýhodná, za podobnou nemovitost v lukrativní části hlavního města by podle odborníků mohli získat daleko víc peněz. 
   
Po rozhodnutí odvolacího soudu představitelé KSČM uváděli, že zaplacení smluvní pokuty stranu po finanční stránce neohrozí. Podle předsedy Vojtěcha Filipa je soudní spor dědictvím po minulém vedení strany. Úhrada ze strany KSČM byla podle našich informací včetně ostatních poplatků uhrazena na začátku roku 2011.
   
Své sídlo v ulici Politických vězňů komunisté koupili od Českých drah po listopadu 1989. Podle neoficiálních informací za budovu zaplatili 50 milionů korun. Ministerstvo financí později prodej napadlo u soudu, KSČM ale vleklý spor vyhrála. 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste, čtk

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

dezinformace

Dobrý den, tvrdíte, že dezinformace existují. Můžete definovat tento pojem, protože to zatím nikdo v ČR neudělal, ale hlavně, že tato vláda pořád mluví o tom, jak se tu šíří a jak s nimi bude bojovat. A výsledek je takový, že jak sám říkáte, se tu řada lidí bojí pak narovinu říci to, co si myslí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

15:15 „Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

Juraj Cintula, který spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, podporoval pror…