Kandidát na Hrad Dienstbier si chce došlápnout na exekutorské fabriky

04.09.2012 18:23

O problematice většího dohledu nad exekucemi je potřeba nejen vést debatu, ale především ji začít efektivně řešit, poznamenal dnes stínový ministr spravedlnosti ČSSD a prezidentský kandidát Jiří Dienstbier.

Kandidát na Hrad Dienstbier si chce došlápnout na exekutorské fabriky
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu se projednávalo schválení zákona o církevních restitucích

Jeho strana toto téma akcentuje v kampani před krajskými a senátními volbami, sněmovní klub ČSSD také podpoří změny, se kterými Senát vrátil poslancům s problematikou spojený vládní návrh novely insolvenčního zákona a občanského soudního řádu. Horní komora parlamentu tuto novelu, která zpřísňuje podmínky pro exekutory vrátil v červenci.    

Podle Dienstbiera je nejdůležitější novinkou, kterou do novely senátoři zapracovali, místní příslušnost exekutorů. Exekucí by tak mohl být pověřen jen exekutor, který má sídlo u příslušného okresního soudu. Proti podobnému návrhu prý mají výhrady především "velké exekutorské fabriky", míní stínový ministr.

Druhou významnou senátní novinkou je nepřiznávání náhrad za právní služby v případě bagatelních pohledávek, tedy dluhů do pěti tisíc korun. Takový krok má podle senátora ČSSD zamezit byznysu, kdy se pohledávky mnohdy prodávají za vyšší cenu, než je jejich dlužná částka, protože právní kanceláře počítají s výdělkem právě z náhrad.

"V souhrnu tato opatření nejsou jistě definitivním řešením problému, který souvisí se zastupováním společnosti a exekucemi, ale je to poměrně zásadní změna k lepšímu," podotkl k senátním změnám Dienstbier. Původní sněmovní návrh podle něj takový pokrok nepřinese.



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…