Kandidáti by se nastěhovali na Hrad. Jen Dienstbier se nechce hnout z Vinohrad

12.12.2012 20:02

Prezidentští kandidáti většinou připouštějí, že by se kvůli výkonu funkce hlavy státu přestěhovali na Pražský hrad. Proti stěhování byli zatím sociální demokrat Jiří Dienstbier, jenž chce zůstat ve svém vinohradském bytě, a šéfka Suverenity Jana Bobošíková.

Kandidáti by se nastěhovali na Hrad. Jen Dienstbier se nechce hnout z Vinohrad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad

Prezidentští kandidáti odpovídali na otázku, zda by po zvolení pobývali na Pražském hradě, v Lumbeho vile, kde nyní bydlí prezident Václav Klaus, nebo dali přednost dosavadnímu bydlišti.

Bydlet v paneláku, na šichtu trabantem

„Zůstal by na pražských Vinohradech, kde bydlí doposud,“ citují Novinky.cz prezidentský tým Jiřího Dienstbiera. A doma by zůstala i šéfka Suverenity Jana Bobošíková, která tvrdí, že by chtěla mít možnost alespoň přespat blízko hradní kanceláře.

Expremiér Miloš Zeman nevidí důvod, proč by služební byt nevyužíval. „Asi bych pobýval na Hradě, Lumbeho vilu ani zevnitř neznám,“ odpověděl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP09). Tomio Okamura míní, že dle zvyklostí prezident patří do Lán a na Hrad. „Musí být důstojným nositelem nejvyšší funkce. Nechtějme po něm, aby bydlel v paneláku a do šichty jezdil trabantem,“ dodal.

Europoslankyně KDU-ČSL Zuzana Roithová odpověděla, že z chalupy v jižních Čechách, kde bydlí, zastávat prezidentský úřad nepůjde. Poradí se ale s manželem. Další kandidáti na Hrad vidí uvažování o prezidentském bydlení za předčasné.

Vedle Pražského hradu slouží k úředním i k soukromým pobytům také zámek v Lánech. Ve zmíněných rezidencích se hlava státu nemusí starat ani o jídlo či nákupy, má zajištěný celý servis, včetně kuchaře a číšníků.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…