Karel Schwarzenberg rozhlásil do světa, jak je z vás nešťastný

26.09.2017 12:45

Zpravodajská agentura Bloomberg se ve své analýze zaobírá tím, jak výsledky německých parlamentních voleb reflektují rozdíly mezi západní částí Evropy a zeměmi bývalého východního bloku. Státy bývalé železné opony se podle Bloombergu po svém vstupu do Evropské unie začaly chovat jako „nepřizpůsobiví na zadním dvorku Angely Merkelové“. A v textu došlo i na to, co si o této situaci myslí bývalý poradce Václava Havla a neúspěšný kandidát na prezidenta, kníže ze Schwarzenbergu.

Karel Schwarzenberg rozhlásil do světa, jak je z vás nešťastný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

„Toto není, jak jsme si to představovali,“ sdělil Bloombergu k situaci států východní Evropy a kontextu výsledků německých parlamentních voleb Karel Schwarzenberg. „Domnívali jsme se, že si lidé vezmou z komunistické éry lepší lekci,“ uvedl. „Mnoho z naší temné minulosti v nás ale zůstalo,“ upřesnil své dojmy.  

Kancléřka Angela Merkelová zahájila své čtvrté volební období. Její vítězství ale podle Bloombergu pokazil úspěch pravicové AfD. A protimigrační strana zaskórovala právě především ve východním Německu, což podle Bloombergu cosi signalizuje. Agentura si tak na paškál ve svém komentáři bere i politickou situaci u nás a v dalších zemích bývalého východního bloku.  

„V sousedství se Češi chystají zvolit populistického lídra, který se staví kriticky k hlubší evropské integraci a spojuje migrační politiku Angely Merkelové s terorismem,“ píše Bloomberg. Podle Bloombergu byly země bývalého socialistického bloku v pozdních devadesátých letech „hlavními aspiranty“ na vstup do Evropské unie. Jejich tehdejší vůdci podle Bloombergu hleděli na západ a „snažili se zbavit obrazu dřívějších režimů podporovaných Sověty. Lákali přitom miliardy dolarů zahraničních investic“.

Anketa

Kdybyste byli Andrejem Babišem, do které TV debaty byste šli?

hlasovalo: 6682 lidí

„Jenže jako členové EU se tyto země začaly chovat jako nepřizpůsobiví na zadním dvorku Angely Merkelové,“ píše Bloomberg. „Braly přitom miliardy eur podpory a zároveň se bouřily proti evropskému establishmentu,“ dodává.

Český miliardář Andrej Babiš, jehož hnutí ve volbách znatelně vede, již dříve obvinil migrační politiku Angely Merkelové ze spoluodpovědnosti na teroristickém útoku loni v Berlíně. Babišovo ANO rovněž odmítá přijetí eura.  

V předvolebních průzkumech, jak zmiňuje Bloomberg, vede i další východoevropský populista, maďarský premiér Viktor Orbán. Volby čekají Maďarsko na jaře. Orbán rovněž nedávno prohrál u evropského soudu ve sporu týkajícím se přijímání migrantů. Maďarsko povinně stanovené kvóty z Bruselu dlouhodobě odmítá.     

V Polsku podle Bloombergu bodují populisté v podání Práva a spravedlnosti Jaroslawa Kaczynského. Současně s tím ale čelí vláda vyšetřování ze strany Bruselu kvůli reformě justice a kontrole médií. Nad Polskem se tak vznáší hrozba možného odebrání eurodotací. Polsko je pro kanceléřku podle Bloombergu vzhledem ke své rozloze v rámci Evropy zdaleka největší problém. Zároveň pak polský vládní kabinet žádá 1 bilion dolarů od Německa jako formu materiálního odškodnění za 2. světovou válku. Tímto gestem podle Bloombergu Polsko kancléřku Merkelovou rovněž pohněvalo.  

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jok

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pivo za 70 Kč? Po zdražení vládou Čechy přešla chuť. Nebo jedou do Německa

17:17 Pivo za 70 Kč? Po zdražení vládou Čechy přešla chuť. Nebo jedou do Německa

Češi vloni vypili nejméně piva v historii. Oproti roku 2022 se jeho průměrná spotřeba na obyvatele s…