Když uprchlíkům jen pootevřeme dveře, možná už je nestihneme zavřít, varuje Babišův poslanec

30.08.2016 22:36

V úterních Událostech, komentářích České televize se do sebe zostra pustili ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a poslanec zvolený za hnutí ANO Andreje Babiše Bohuslav Chalupa. Pánové se přeli především o kvóty na uprchlíky. Chalupa má strach, že když pootevřeme dveře uprchlíkům, není jisté, zda je dokážeme zavřít. Dienstbier kontroval, že Andrej Babiš na vládě hlasoval pro dobrovolné kvóty, takže ANO asi změnilo názor.

Když uprchlíkům jen pootevřeme dveře, možná už je nestihneme zavřít, varuje Babišův poslanec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier
reklama

Je správné, že Česká republika přijímá jednotky migrantů, k čemuž se dobrovolně zavázala? „Podle mého názoru to správné není, a to ne proto, že jde o nějakých osm nebo dvanáct lidí, ale není to správné z hlediska systémového, protože když ty dveře jednou pootevřeme, není jisté, zda je dokážeme zavřít,“ varoval Chalupa.

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • ex-poslanec (2013-2017), zastupitel, obrana a bezpečnost
  • kontrolní výbor

Nelíbí se mu navíc, že hlavní tón v debatách o uprchlické krizi udává Německo. Ve shodě s prezidentem Zemanem Chalupa konstatoval, že si Němci pozvali uprchlíky, tak by se o ně také o ně měli postarat. Česká republika na svém území žádné podobné problémy nezpůsobila a není důvod k tomu, aby si ztěžovala situaci.

„Pokud jde o to, zda má Česká republika něco dodržet nebo nemá, je důležité říct, že jsme to nebyli my, kdo porušil dublinské dohody,“ přisadil si politik.

Dienstbier na oplátku připomněl, že šéf hnutí ANO nebyl proti dobrovolnému přijímání uprchlíků v Česku. „Ministři za hnutí ANO hlasovali pro dobrovolné kvóty na vládě a zároveň nezpochybnili fakt, že byla Česká republika v otázce kvót přehlasována. Andrej Babiš sám byl proti tomu, abychom podávali žalobu na kvóty,“ zaznělo z úst ministra.

„Česká republika je v integraci cizinců velice úspěšná. Na našem území žije na půl milionu cizinců,“ doplnil člen vlády. Žijí mezi námi Ukrajinci, Vietnamci i občané jiných národností a je na nás, abychom pomohli přistěhovalcům v integraci. Jestliže někteří politici budou uprchlíky označovat za invazní armádu, tak nám to podle Dienstbiera v procesu integrace nepomůže. Narážel tím např. na slova prezidenta Zemana, který se v tomto duchu o migrantech vyjadřoval.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

To nic nemění na tom, že EU musí stabilizovat země, odkud uprchlíci odcházejí, ale když už běženci svou zemi opustí, podle Dienstbiera je zkrátka nemůžeme nechat utopit na moři. Česká republika se také podílí na posílení obrany hranic EU. Dává k dispozici úředníky i policisty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na tohle se dívá hodně blbě. Italka šla z nádraží, když si všimla migranta, jak krouhnul kočku. Pak vzal dřevo, zapálil oheň, začal ji kuchat. A to jsme teprve na začátku videa…

4:45 Na tohle se dívá hodně blbě. Italka šla z nádraží, když si všimla migranta, jak krouhnul kočku. Pak vzal dřevo, zapálil oheň, začal ji kuchat. A to jsme teprve na začátku videa…

Jižně od toskánského města Livorno na západním břehu Itálie leží malé nádraží. Místní mu říkají Camp…