Kníže Václav, dobrý vladař, který hledal cestu spolupráce se sousedy. Dodnes určuje náš směr, píše k výročí ministr Herman

28.9.2017 9:08 dop.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se zamyslel nad tím, zda nám i dnes má co říci patron českého státu. Ačkoli je tento světec víc než tisíc let již mimo tento svět, jeho odkaz je podle Hermana stále živý a určuje náš směr.

Kníže Václav, dobrý vladař, který hledal cestu spolupráce se sousedy. Dodnes určuje náš směr, píše k výročí ministr Herman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Před více než tisícem let kníže Václav přemýšlel o tom, jak udržet při životě české knížectví. Rozhodl se kráčet cestou rozšiřování křesťanské víry na svém území. Vedle toho hledal cestu smíru a spolupráce se svými sousedy. I proto se rozhodl platit římskému králi Jindřichu Ptáčníkovi poplatek za mír, který zaručil, že si mohl zachovat svrchovanou moc na svém území. Lidé tehdy pravděpodobně cítili, že kníže Václav je dobrým vladařem, který se snaží dbát o rozvoj knížectví.

Když bratr Boleslav knížete zavraždil, brzy pochopil, že lid vnímá Václava jako patrona země, za nímž chtějí kráčet, zachovat si mír a prosperovat. Je to něco, o co Češi, Moravané a Slezané stojí i více než tisíc let po smrti knížete? Má nám sv. Václav co říci i dnes? To se ptá ministr Herman v textu, který sepsal už v roce 2003, tedy ještě před vstupem Česka do EU. S mírnou aktualizací ho však považuje za stále nosný. Úvaha byla publikována také na blogu serveru Aktuálně.cz.

Celý text naleznete zde.

„Je to právě on, kdo dal v samých počátcích do vínku naší zemi směr. Kolikrát v dějinách jsme se pak vydali jinudy. Ale dosud vždycky jsme se dokázali vrátit na pevné místo, abychom znovu poměřili svou pouť se souřadnicemi, které jsou někde hluboko zakódovány v našem nitru. Svatý Václav, ochránce a vévoda české země, jede na svém koni před námi již víc než tisíc let. Někdy jsme se mu ztráceli. Dnes je znovu před námi. Ukazuje cestu. Zná ji,“ věří i dnes ministr Herman.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

14:43 Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se na svém twitterovém profilu vyjádřil k energií …