Koho se týká Klausova amnestie? Věznice už zjišťují

01.01.2013 16:32

Vězeňská služba začala okamžitě prověřovat, kterých vězňů se týká dílčí amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky. Rozhodnutí vstoupí v platnost 2. ledna, tehdy je tedy musí věznice propustit z výkonu trestu. ČTK to dnes řekl první náměstek generálního ředitele vězeňské služby Marian Prokeš. Klaus prominul některé nevykonané nepodmíněné i podmíněné trestné činy a zastavil některá trestní stíhání. Oznámil to v novoročním projevu.

Koho se týká Klausova amnestie? Věznice už zjišťují
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác

Věznice zjišťují, na kolik lidí se rozhodnutí prezidenta vztahuje. "Svoláváme vedoucí příslušných úseků, bude to práce přinejmenším na celou noc. Musíme vygenerovat ty, kterých se amnestie týká, a ti budou ve středu propuštěni," uvedl Prokeš. V České republice je nyní zhruba 23.000 vězňů.

Podle textu amnestie, který má ČTK k dispozici, prezident například promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody, které byly uloženy do konce loňského roku a nepřevyšují jeden rok v cele. Amnestie se vztahuje i na zbytky těchto trestů. Hlava státu dále promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky lidem, kterým letos bude 75 let a délka jejich trestu nepřesáhla deset let.

Zastavení i několika trestních stíhání

Klaus také nařídil, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání od jehož zahájení k 1. lednu uplynulo více než osm let. Nařízení se dotýká trestných činů, za které zákoník stanovuje trest odnětí svobody nepřevyšující deset let. Výjimkou z prezidentova nařízení jsou trestní stíhání proti uprchlému.

Hlava státu promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky, pokud za ně byl uložen trest nepřevyšující 24 měsíců a zároveň nebyl trest uložen za zločin, při němž byla způsobena smrt nebo těžká újma na zdraví, nebo za zločin proti životu a zdraví, proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti, anebo proti rodině a dětem.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CIA? Dcera Pavla Tigrida otevřeně promluvila. Vše prý zapadá

22:17 CIA? Dcera Pavla Tigrida otevřeně promluvila. Vše prý zapadá

„Je evidentní, že peníze na Svědectví, na československý exil, na všechny ty knihy a časopisy posíla…