Krize nás může posunout dále. A nebo skončí katastrofou. Profesor Bárta popsal, co o tom rozhodne

07.06.2021 17:07 | Zprávy

Egyptolog Miroslav Bárta, který se zabývá fungováním civilizací a jejich kolapsy, varuje, že i naše civilizace spěje k zániku. „To, v čem aktuálně jsme, je poměrně významná krize. Není to ještě katastrofa, ale může být, pokud selžeme, nebo budeme selhávat i nadále,“ říká profesor Bárta, podle nějž se společnost musí zaměřit zejména na lepší zacházení se surovinami.

Krize nás může posunout dále. A nebo skončí katastrofou. Profesor Bárta popsal, co o tom rozhodne
Foto: Reprofoto:ČT
Popisek: Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr.

Bárta v rozhovoru pro Svobodné universum popisuje, že se dnešní civilizace blíží negativním prognózám rychleji, než kdo očekával. „Nedávno mi najednou došlo, že jsme byli možná pravdě blíž, než bychom chtěli, nebo než bych já chtěl. Pro každého vědce je sice hrozně důležité, aby to, co dělá, bylo dobře, a to ukazuje jenom čas. Takže test času tyto teorie, zdá se, přestály, a to je samozřejmě pro mužské a vědecké ego určité zadostiučinění. Ale mnohem radši bych byl, když bychom zkusili překonat to, co člověk nikdy v historii nedokázal a poučili se z té historie. Abychom se stali skutečně civilizací, která bude výjimečná především v tom pozitivním. A k tomu je před námi ještě dlouhá cesta,“ říká Bárta.

Podle Bárty současná krize naznačuje, že je potřeba civilizaci proměnit a posunout dále. „To, v čem aktuálně jsme, je poměrně významná krize. Není to ještě katastrofa, ale může být, pokud selžeme, nebo budeme selhávat i nadále. Ale nemyslím si to. A co si ale myslím, je, že je to velká možnost se vzpamatovat a podívat se na to, co jsme nedělali dobře, a snažit se, aby budoucnost byla dobrá, nebo lepší. Takže jsem pořád optimista,“ tvrdí Bárta s tím, že vyspělost současné civilizace dává mnohem více příležitostí, jak si zajistit dobrou budoucnost.  

Posun civilizace by si podle něj měly vzít pod křídla společenské elity. „Je to princip fungování společenské smlouvy, kdy skutečně elity, ať už umělecké, politické, ekonomické nebo intelektuální měly vědomí toho, že jsou zodpovědné za společnost a za většinovou populaci, a aby se staraly o to, aby se v rámci možností ekonomických prostředků a mantinelů dařilo všem dobře,“ má jasno profesor Bárta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jma

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vlajky Ukrajiny a EU. Úklon Lipavského.“ Holec v hrůze. Co odhalila návštěva Zelenského?

17:59 „Vlajky Ukrajiny a EU. Úklon Lipavského.“ Holec v hrůze. Co odhalila návštěva Zelenského?

Komentátor Petr Holec nechápe, proč byli vládní politici při nedělní návštěvě ukrajinského prezident…