Kyrgyzský politik ke kauze české firmy Liglass: Vývoj situace mě nutí mluvit...

25. 8. 2017 12:44

Páteční Lidové noviny informují o tom, že kauza české firmy Liglass Trading CZ nabírá na obrátkách. Dosavadní kancléř kyrgyzského prezidenta Sapar Isakov by se mohl stát příštím premiérem země a má strach, aby mu kauza nepříliš známé české firmy, která má dokončit kaskády vodních elektráren, nezlomila politicky vaz. Rozhodl se tedy otevřeně promluvit.

Kyrgyzský politik ke kauze české firmy Liglass: Vývoj situace mě nutí mluvit...
Foto: prezident.kg
Popisek: Kyrgyzský prezident Atambajev s majitelem firmy Liglass Trading CZ Michaelem Smelíkem

„Vývoj situace mě donutil, abych uvedl, že to byl český prezident Miloš Zeman, kdo doporučoval firmu Liglass Trading CZ. Máme záznam z jednání během bilaterálního jednání v Astaně, kde Miloš Zeman našemu prezidentovi několikrát firmu Liglass doporučil,“ uvedl Isakov pro server AKIpress.org. Pražský hrad obsah této informace nepopírá, doplňuje deník.

Český kancléř prezidenta Vratislav Mynář se k případu odmítá vyjadřovat s tím, že má dovolenou. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček pak jen odkázal na dřívější vyjádření hlavy státu o společnosti Liglass.

Je třeba také dodat, že Isakov slouží jako kancléř dosluhujícího prezidenta  Almazbeka Atambajeva, který už nebude svůj mandát obhajovat. Novou hlavou státu se může stát dosavadní premiér Sooronbay Jeenbekov. A na místo premiéra může nastoupit právě Isakov. Pokud získá dostatečnou politickou podporu. Všechny tři muže spojují jejich vazby na tamní vládnoucí sociální demokracii.   

Isakov odmítá, že by výběr firmy Liglass byl netransparentní. Společnost prostě předložila nejlepší nabídku. Nic víc, nic míň.  Rozruch, který kauza vyvolala jak v Česku tak v Kyrgyzstánu, přičítá prezidentův kancléř tomu, že je v obou zemích před volbami.

„To, co se nyní děje v Praze, může souviset s českou politickou situací. S tím může souviset i aktivita kyrgyzských politiků, kteří chtějí poškodit prezidenta Atambajeva i mě. Cílem může být, abychom neměli novou vládu,“ pronesl Isakov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…