Lhal snad Zeman? naznačoval Jakub Železný. A začalo se to sypat

27.08.2021 9:48

Mezi prezidentem Zemanem a BIS dál zuří otevřená válka, do které byl zatažen premiér Andrej Babiš (ANO) s poslanci stálé Komise pro kontrolu BIS. Z hradní kanceláře zaznívá, že šéf BIS plukovník Michal Koudelka tajnou službu zneužívá a nechává odposlouchávat okolí prezidenta. Předseda zmíněné komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) označil spor Hradu a BIS za nešťastný. A pak si vzal slovo bezpečnostní analytik a bývalý zpravodajec, který se BIS rázně zastal.

Lhal snad Zeman? naznačoval Jakub Železný. A začalo se to sypat
Foto: Repro CT24
Popisek: Moderátor ČT Jakub Železný

Z kanceláře prezidenta republiky zaznělo, že BIS zneužívá Bezpečnostní informační službu k osobním cílům, že tím Koudelka porušuje zákon.

Anketa

Chcete, aby byl Andrej Babiš premiérem až do roku 2025?

79%
18%
hlasovalo: 17629 lidí

„Prezident republiky Miloš Zeman požádal již v roce 2018 ředitele BIS plk. Michala Koudelku o poskytnutí informace, zda použitím zpravodajských prostředků či shromažďováním informací Bezpečnostní informační službou proti pracovníkům Kanceláře prezidenta republiky, resp. spolupracovníkům prezidenta republiky byla zjištěna konkrétní bezpečnostní rizika pro Českou republiku v rámci zákonné působnosti BIS. V rozporu se zákonem nedostal prezident republiky na svoji otázku do dnešního dne odpověď. Zároveň prezident republiky nebyl ředitelem BIS upozorněn na žádná bezpečnostní rizika ve svém okolí. Průkazný je v tomto smyslu obsah korespondence mezi prezidentem republiky, předsedou vlády a ředitelem BIS z let 2018 až 2021. Dosavadní průběh vede k závěru, že pan Koudelka dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky BIS zneužívá ke shromažďování informací pro svoji osobní potřebu,“ stojí v prohlášení Hradu.

Kancelář se vymezila i proti závěrům sněmovní Komise pro kontrolu BIS, kterou vede lidovecký poslanec Pavel Bělobrádek. Kancelář zdůraznila, že Bělobrádek a jeho kolegové jsou závislí na tom, co se jim uvolí říci plukovník Michal Koudelka. Naproti tomu vláda a prezident Miloš Zeman se může podle kanceláře opřít o zákon, který brání tomu, aby se BIS změnila v komunistickou Státní bezpečnost. O zákon, který BIS podřizuje kontrole a který má zajistit, aby zpravodajské služby využívaly své mimořádné pravomoci jen v nezbytně nutné míře a vždy v souladu se zákonem.

„Jinak hrozí vážné nebezpečí, že výsledky činnosti BIS slouží například k osobnímu vydírání, politickým hrám nebo k cíleným mediálním únikům,“ doplnila Zemanova kancelář.  

Bělobrádek na tiskové konferenci po jednání Komise pro kontrolu BIS konstatoval, že BIS nejvyšší ústavní činitele neodposlouchávala. V Událostech, komentářích ČT to zopakoval, ale připomněl, že povolí-li sledování předseda senátu Nejvyššího soud v Praze, tak BIS může sledovat kohokoliv.

„Nedá se vyloučit sledování kohokoli, včetně nejvyšších ústavních činitelů, protože to technicky je možné. Nicméně pan ředitel nám řekl, že z nejvyšších ústavních činitelů za jeho funkce nikdo takto sledován nebyl, nicméně tím nevyloučil, že mohl být sledován kdokoli jiný, včetně vás, mě a kohokoli,“ sdělil Bělobrádek moderátorovi ČT Jakubovi Železnému.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Poslanec ANO Robert Králíček ve studiu České televize zdůraznil, že plukovníka Koudelku dlouhodobě podporuje a i teď se na jednání stálé Komise pro kontrolu BIS přesvědčil, že je Koudelka profesionál jednající v souladu se zákonem.

Jakub Železný se poté dotkl sporu prezidenta Zemana s premiérem Andrejem Babišem. Zeman tvrdí, že dostal od Babiše slib, že odposlechy týkající se okolí prezidenta budou zastaveny. Babiš se brání, že nikdy nic takového neslíbil.

„Nedovolil bych si zeptat se tak, že by tam bylo slovo lež a prezident, ale chápete asi, kam směřuji. Někdo v té věci nemluví pravdu,“ naznačil Železný.

„Když to vezmu za sebe, tak já věřím panu premiérovi a věřím panu Koudelkovi,“ pravil Králíček.

Miloš Zeman tvrdí, že Babišův slib slyšel i hradní kancléř Mynář, ale Králíček o tom má své pochybnosti, neboť ví, že premiér s prezidentem jednají jen ve dvou, na čtyři oči, jak se říká.

„Pro mě osoba pana Mynáře je víc kontroverzní a víc věřím panu premiérovi a panu řediteli Koudelkovi,“ poznamenal Králíček.

Anketa

Mají Piráti kvalitní program pro seniory?

3%
95%
hlasovalo: 13260 lidí
„Pan Mynář, který nemá bezpečnostní prověrku a u kterého asi nepředpokládáte, že by s tím pan Koudelka souhlasil, aby tam pan Mynář byl? Já to nechci dopovídat za vás, jen se to snažím zrekonstruovat,“ ozval se Železný, který však tentokrát zaměnil pověřeného ředitele BIS Michala Koudelku a premiéra Babiše.

„On ten celý příběh je absurdní. Já si vůbec nedovedu představit, že by pan premiér mohl souhlasit a odpovědět panu prezidentovi tak, jak pan prezident říká. Celé mi to přijde absurdní,“ jal se odpovídat Králíček.

Bělobrádek s úsměvem poznamenal, že je zvědav, zda si to pan prezident s panem premiérem nějak vyříkají, když hradní kancelář vydává na adresu plukovníka Koudelky tak ostrá prohlášení. „Vždycky je důležité nejenom něco tvrdit, ale také to prokázat,“ poznamenal Bělobrádek k prohlášení s dovětkem, že celý spor okolo Michala Koudelky považuje za velmi nešťastný.

Po poslancích dostal slovo Jan Paďourek, bezpečnostní expert a bývalý náměstek šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy české zahraniční rozvědky.

Ten zdůraznil, že předseda senátu Nejvyššího soudu ČR povoluje BIS využití odposlechů jen v případě, že nelze potřebné informace získat jinak.

Moderátor Železný se ptal, zda je možné, aby ředitel BIS kolegům jednostranně nařídil odposlechy v okolí prezidenta. „Celý tento proces nedělají jednotlivci, dělají to skupiny lidí, takže kdyby to mělo být tak, jak jste naznačil, tak by to bylo zločinné spolčení BIS a to já kategoricky odmítám,“ pravil Paďourek.

BIS se ve vztahu k Hradu zastával i proto, že pro Miloše Zemana pracují poradci bez jakéhokoli oficiálních smluv a vysocí hradní úředníci nemají odpovídající bezpečnostní prověrky, takže BIS přistupuje k těmto spolupracovníkům velmi opatrně. Kdyby Hrad po svých zaměstnancích požadoval odpovídající bezpečnostní prověrky, jak je to ve světě běžné, BIS by prezidentovi jistě předávala víc informací, protože prezident je jedním z adresátů, kteří tyto informace podle zákona mohou dostávat.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

ekošílenci

Často mluvíte o ekošílencích a fanaticích. Myslíte, že jde toto šílenství ještě nějak zatavait? Co čekáte, že přijde s volbami? Posílí tito šílenci nebo naopak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

14:00 „Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

Vysmívají se nám a dělají z nás idioty. Moderátor Petr Holec zúčtoval ve svém pravidelném pořadu Živ…