Z kanceláře prezidenta republiky zaznělo, že BIS zneužívá Bezpečnostní informační službu k osobním cílům, že tím Koudelka porušuje zákon.
Chcete, aby byl Andrej Babiš premiérem až do roku 2025?Anketa
„Prezident republiky Miloš Zeman požádal již v roce 2018 ředitele BIS plk. Michala Koudelku o poskytnutí informace, zda použitím zpravodajských prostředků či shromažďováním informací Bezpečnostní informační službou proti pracovníkům Kanceláře prezidenta republiky, resp. spolupracovníkům prezidenta republiky byla zjištěna konkrétní bezpečnostní rizika pro Českou republiku v rámci zákonné působnosti BIS. V rozporu se zákonem nedostal prezident republiky na svoji otázku do dnešního dne odpověď. Zároveň prezident republiky nebyl ředitelem BIS upozorněn na žádná bezpečnostní rizika ve svém okolí. Průkazný je v tomto smyslu obsah korespondence mezi prezidentem republiky, předsedou vlády a ředitelem BIS z let 2018 až 2021. Dosavadní průběh vede k závěru, že pan Koudelka dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky BIS zneužívá ke shromažďování informací pro svoji osobní potřebu,“ stojí v prohlášení Hradu.
Kancelář se vymezila i proti závěrům sněmovní Komise pro kontrolu BIS, kterou vede lidovecký poslanec Pavel Bělobrádek. Kancelář zdůraznila, že Bělobrádek a jeho kolegové jsou závislí na tom, co se jim uvolí říci plukovník Michal Koudelka. Naproti tomu vláda a prezident Miloš Zeman se může podle kanceláře opřít o zákon, který brání tomu, aby se BIS změnila v komunistickou Státní bezpečnost. O zákon, který BIS podřizuje kontrole a který má zajistit, aby zpravodajské služby využívaly své mimořádné pravomoci jen v nezbytně nutné míře a vždy v souladu se zákonem.
„Jinak hrozí vážné nebezpečí, že výsledky činnosti BIS slouží například k osobnímu vydírání, politickým hrám nebo k cíleným mediálním únikům,“ doplnila Zemanova kancelář.
Bělobrádek na tiskové konferenci po jednání Komise pro kontrolu BIS konstatoval, že BIS nejvyšší ústavní činitele neodposlouchávala. V Událostech, komentářích ČT to zopakoval, ale připomněl, že povolí-li sledování předseda senátu Nejvyššího soud v Praze, tak BIS může sledovat kohokoliv.
„Nedá se vyloučit sledování kohokoli, včetně nejvyšších ústavních činitelů, protože to technicky je možné. Nicméně pan ředitel nám řekl, že z nejvyšších ústavních činitelů za jeho funkce nikdo takto sledován nebyl, nicméně tím nevyloučil, že mohl být sledován kdokoli jiný, včetně vás, mě a kohokoli,“ sdělil Bělobrádek moderátorovi ČT Jakubovi Železnému.
MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA
Poslanec ANO Robert Králíček ve studiu České televize zdůraznil, že plukovníka Koudelku dlouhodobě podporuje a i teď se na jednání stálé Komise pro kontrolu BIS přesvědčil, že je Koudelka profesionál jednající v souladu se zákonem.
Jakub Železný se poté dotkl sporu prezidenta Zemana s premiérem Andrejem Babišem. Zeman tvrdí, že dostal od Babiše slib, že odposlechy týkající se okolí prezidenta budou zastaveny. Babiš se brání, že nikdy nic takového neslíbil.
„Nedovolil bych si zeptat se tak, že by tam bylo slovo lež a prezident, ale chápete asi, kam směřuji. Někdo v té věci nemluví pravdu,“ naznačil Železný.
„Když to vezmu za sebe, tak já věřím panu premiérovi a věřím panu Koudelkovi,“ pravil Králíček.
Miloš Zeman tvrdí, že Babišův slib slyšel i hradní kancléř Mynář, ale Králíček o tom má své pochybnosti, neboť ví, že premiér s prezidentem jednají jen ve dvou, na čtyři oči, jak se říká.
„Pro mě osoba pana Mynáře je víc kontroverzní a víc věřím panu premiérovi a panu řediteli Koudelkovi,“ poznamenal Králíček.
Mají Piráti kvalitní program pro seniory?Anketa
„On ten celý příběh je absurdní. Já si vůbec nedovedu představit, že by pan premiér mohl souhlasit a odpovědět panu prezidentovi tak, jak pan prezident říká. Celé mi to přijde absurdní,“ jal se odpovídat Králíček.
Bělobrádek s úsměvem poznamenal, že je zvědav, zda si to pan prezident s panem premiérem nějak vyříkají, když hradní kancelář vydává na adresu plukovníka Koudelky tak ostrá prohlášení. „Vždycky je důležité nejenom něco tvrdit, ale také to prokázat,“ poznamenal Bělobrádek k prohlášení s dovětkem, že celý spor okolo Michala Koudelky považuje za velmi nešťastný.
Po poslancích dostal slovo Jan Paďourek, bezpečnostní expert a bývalý náměstek šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy české zahraniční rozvědky.
- Celý pořad naleznete zde
Ten zdůraznil, že předseda senátu Nejvyššího soudu ČR povoluje BIS využití odposlechů jen v případě, že nelze potřebné informace získat jinak.
Moderátor Železný se ptal, zda je možné, aby ředitel BIS kolegům jednostranně nařídil odposlechy v okolí prezidenta. „Celý tento proces nedělají jednotlivci, dělají to skupiny lidí, takže kdyby to mělo být tak, jak jste naznačil, tak by to bylo zločinné spolčení BIS a to já kategoricky odmítám,“ pravil Paďourek.
BIS se ve vztahu k Hradu zastával i proto, že pro Miloše Zemana pracují poradci bez jakéhokoli oficiálních smluv a vysocí hradní úředníci nemají odpovídající bezpečnostní prověrky, takže BIS přistupuje k těmto spolupracovníkům velmi opatrně. Kdyby Hrad po svých zaměstnancích požadoval odpovídající bezpečnostní prověrky, jak je to ve světě běžné, BIS by prezidentovi jistě předávala víc informací, protože prezident je jedním z adresátů, kteří tyto informace podle zákona mohou dostávat.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.