Lid zhodnotil Zemana a Sobotku. Jak to dopadlo?

09.02.2016 11:55

Občané vystavili vysvědčení sami sobě, resp. společnosti za rok 2015. A jak to dopadlo? Oproti předchozímu hodnocení si notně polepšil prezident Miloš Zeman, naproti tomu si lehce pohoršil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s vicepremiéry Andrejem Babišem (ANO) a Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL). Optimismus z předčasných voleb 2013 oslabuje. A vůbec nejhůř je na tom hodnocení privatizace Václava Klause.

Lid zhodnotil Zemana a Sobotku. Jak to dopadlo?
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Miloš Zeman dekoruje dobřanský prapor pamětní stuhou prezidenta republiky

„Výrazně se zlepšilo hodnocení práce prezidenta. V aktuálním průzkumu mu jedničku nebo dvojku dala téměř polovina občanů a spolu s hodnocením práce městských a obecních úřadů jsou s odstupem od ostatních nejlépe hodnocenými oblastmi. Dlouhodobě špatně jsou hodnoceny především výsledky privatizace, dále také podmínky života starých občanů a mladých rodin, činnost politických stran a poctivost v podnikání,“ píše agentura

Pokud jde o privatizaci, která odstartovala v devadesátých letech minulého století za vlády Václava Klause, 70 procent občanů ji hodnotí známkou čtyři nebo pět, což není právě lichotivé hodnocení, pokud si vzpomeneme na známkování ve škole. Podobně špatně dopadlo také hodnocení péče o starší občany v Česku. Čtyřku či pětku zde společnosti udělilo na 60 procent dotázaných. Pokud jde o poctivost v podnikání, 52 procent lidí si myslí, že se u nás podniká nepoctivě.

Celý výzkum ZDE

Politické strany na tom jsou o něco lépe. Za čtyři či za pět jim dalo 46 procent dotázaných, 44 procent udělilo trojku. Téměř 50 procent lidí si myslí, že to není nijak slavné, pokud jde o možnost ovlivňovat veřejné dění. Stejně kriticky hodnotí také podmínky života mladých rodin. Špatné to je i se sociálními jistotami v Česku, tady čtyřku nebo pětku udělilo 47 procent dotázaných.

K nejvýraznějšímu posunu došlo u hlavy státu. „V lednu 2015 byl prezident hodnocen poměrně rozporně, téměř třetina lidí jej sice zhodnotila známkami jedna nebo dva, ovšem více než dvě pětiny naopak volily známky čtyři nebo pět. Průměrná známka 3,3 tak znamenala postavení mezi průměrně hodnocenými oblastmi. Podle aktuálního výzkumu se výrazně zvýšil podíl lidí, kteří prezidentovi za jeho práci v roce 2015 udělili jedničku nebo dvojku,“ píše agentura. V průměru si prezident vysloužil horší dvojku, přesněji 2,7. Stojí za pozornost, že premiér Bohuslav Sobotka si vysloužil známku 2,9.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

16:44 Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

Poslanec a zakladatel hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší je přesvědčen, že Evropská unie výrazně om…