Lidé v Evropě jsou unavení z demokracie. Snad je probudí Putin, doufá Schwarzenberg

13.10.2014 14:47

V Evropě panuje únava z demokracie. Na konferenci Forum 2000 to v pondělí uvedl bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Předseda TOP 09 doufá, že je probudí ruský prezident Vladimir Putin a Evropané si vzpomenou na to, co demokracie je a že je ji třeba bránit. Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová za největší riziko pro Evropu považuje volání lidí po silnějším státu, kterému jsou ochotní přenechat své svobody.

Lidé v Evropě jsou unavení z demokracie. Snad je probudí Putin, doufá Schwarzenberg
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

„Demokracie v současné době stojí na poměrně nudných politicích, kteří se dají prakticky kdykoli zaměnit jeden za druhého, alespoň pro mnoho lidí," soudí Schwarzenberg, který spolu s Radičovou vystoupil v pondělí na úvodním panelu konference, jejíž 18. ročník začal v neděli.

Zájem o demokracii se snižuje. Možná nás probudí Putin

Podle Schwarzenberga je proto pochopitelné, že občany politika příliš nezajímá a tisk fascinuje autoritativní maďarský premiér Viktor Orbán spíše než jeho kolegové z Rakouska nebo Rumunska, kteří jsou podle exšéfa české diplomacie „šediví a nudní politici“. „Neměli bychom se proto divit, že zájem o demokracii je stále nižší a nižší,“ poznamenal Schwarzenberg.

Někdejší kancléř zakladatele Fora 2000, zesnulého prezidenta Václava Havla, varoval před opuštěním myšlenky liberální demokracie a před hlasy, které například chválí situaci v komunistické Číně. „Možná, alespoň já v to doufám, že Vladimir Vladimirovič Putin nás probudí a možná že to bude právě on, kdo pohne Evropu a Evropskou unii k větší jednotě a že si vzpomeneme na to, co je to demokracie, kterou musíme bránit," uvedl Schwarzenberg v narážce na ruskou intervenci na Ukrajině, která vyvolala protesty Západu.

Politici nejsou schopni vyhovět nárokům ze strany občanů

„Já se domnívám, že největší riziko, kterému Evropa čelí, spočívá v silném paradoxu. Na jedné straně občané volají po více sociálních právech, po větších nárocích, to znamená po silnějším státu, ale současně méně po osobní svobodě a silnějším paternalismu státu a také slabší občanské společnosti," poznamenala ke stavu na starém kontinentu Radičová. „V důsledku toho vzniká nedůvěra k politikům, kteří nejsou schopni vyhovovat všem těmto nárokům ze strany občanů,“ dodala.

Evropa podle ní čelí řadě nových jevů. Jedním z nich je „oligarchická demokracie“, jejíž příklady vidí v Česku, v Maďarsku, na Slovensku i v dalších státech.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…