Majerová si přivedla do sněmovny odborníka a spustila kanonádu na Hamáčkovu novelu: Dáme signál migrantům, že tu mohou páchat cokoliv a nevyhostíme je

22.10.2019 15:36

Před startem jednání Sněmovny se pořádají tiskové konference. Příležitost vystoupit využila také poslankyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková a garant této strany pro oblast práva a spravedlnosti Radek Suchý. Před kamerami rozebírali statut tzv. „strpění“, který mají dost ti žadatelé o azyl, kteří neuspěli v azylovém řízení. Kdo ho obdrží, bude moct v ČR na určitou dobu pobývat, i kdyby zde spáchal těžký zločin nebo představoval bezpečnostní riziko pro stát.

Majerová si přivedla do sněmovny odborníka a spustila kanonádu na Hamáčkovu novelu: Dáme signál migrantům, že tu mohou páchat cokoliv a nevyhostíme je
Foto: Archiv ZMZ
Popisek: Zuzana Majerová Zahradníková
reklama

Legislativní úprava, která by jasně vymezila parametry statutu „strpění“ je teprve ve fázi legislativního návrhu, ke kterému bude pravděpodobně připojena řada připomínek, a zřejmě projde. Majerová si přesto myslí, že už teď je na čase se o statutu strpění bavit.

„Opravdu si myslíme a jsme přesvědčeni na základě našich analýz právníky, že v důsledku tohoto legislativního návrhu by došlo k naprostému rozvolnění institutu strpění cizince, který představuje bezpečnostní riziko pro občany naší země a myslíme si, že by se o takových věcech měla vést celospolečenská debata,“ poznamenala hned na úvod poslankyně.

Podle Majerové a Suchého však bude statut strpění připravovanou novelou rozvolněn.

„Nově se rozšíření tohoto institutu bude vztahovat i na osoby, které u nás spáchaly závažnou trestnou činnost, nebo byly vyhodnoceny jako osoby, které představují určité bezpečnostní riziko pro naši společnost,“ konstatoval Suchý s dodatkem, že tím podle jeho názoru dojde k akceptaci jakéhosi vyššího statusu pro uprchlíky. „Na úkor hostitelské země,“ pravil Suchý.

Expert Trikolóry také divákům vysvětlil, že novela rozšiřuje seznam důvodů, pro které by žadateli neměl být udělen azyl. Stejně tak by měl být rozšířen seznam důvodů, pro které by měl být statut azylanta odebrán.

Háček je ale podle Suchého v tom, že osoba, které nebude udělen azyl, bude moct v Česku pobývat na základě institutu strpění. Má přitom stačit jen čestné prohlášení, že neúspěšný žadatel o azyl nemůže být vrácen do země původu, neboť je tam ohrožen na životě.

„Domníváme se, že takové osoby mohou představovat bezpečnostní riziko a mohou na základě svých čestných prohlášení na našem území setrvat libovolně dlouho. Je to určitý signál pro migranty o tom, že když k nám přijdou, mohou tady páchat nějakou trestnou činnost, když to tahle zjednoduším,“ zaznělo z úst experta Trikolóry.

Podle Suchánka Česko nemusí tuto novelu přijímat, nehrozí žádná sankce, když tak neučiní – ale kabinet i tak o této legislativní úpravě „aktivisticky“, jak se vyjádřil Suchý, uvažuje.

„Mezinárodní ochrana prostě není nároková. V tomto směru by u nás azylové řízení mělo být spíše přísnější, než aby se ještě více rozvolňovalo,“ zdůraznil expert Trikolóry.

„Já si skutečně myslím, že ta situace je velmi vážná a že by neměla být bagatelizována. Jestliže např. Ministerstvo vnitra argumentuje tím, že půjde pouze o jednotkové případy, tak je potřeba doplnit, že v návrhu té novely je zároveň nově zaváděno řízení v případě zvláštní situace. To znamená, Ministerstvo vnitra se tady připravuje na nelegální masovou migraci, a to si myslím, že už potom o jednotkové případy rozhodně nepůjde,“ varoval ještě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

16:11 Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Opatření proti covidu evidentně nemají logiku, říká komentátor Tomá…