Kromě toho, že data Eurostatu ukazují, že na tom Česko není v problematice překvalifikovanosti pracovní síly v porovnání s ostatními evropskými zeměmi ani zdaleka příliš špatně, upozorňují rovněž na skutečnost, že vyšší překvalifikovanost mají v mnoha evropských zemích ženy než muži. V roce 2023 činila míra překvalifikovanosti v EU 22 %, z toho 21 % u mužů a 23 % u žen.
Vyšší míru překvalifikovanosti měly ženy v 18 z 27 zemí EU, přičemž největší rozdíly byly zaznamenány na Maltě a na Slovensku (až 8 % rozdíl) a v Itálii (rozdíl 7 %). Ze zemí, kde měli vyšší míru překvalifikovanosti muži, pak vyčnívá naopak Litva (rozdíl 5 %), Lotyšsko (rozdíl 4 %.) a Bulharsku (3 % rozdíl).
Česko pak na tom v rámci překvalifikovanosti – tedy zaměstnávání lidí s nejvyšším stupněm vzdělání v profesích, které tak vysokou úroveň vzdělání nevyžadují – není ani zdaleka špatně a má dokonce její druhou nejnižší míru v Evropě. Po Lucembursku, kde je 5% překvalifikovanost, se Česká republika umístila na druhém místě spolu s Dánskem, kde míra překvalifikovanosti činí totožně 13 %.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas