Malé a velké křížkování: Jak volit do komunálu

14.10.2010 10:18 | Zprávy

Volební zákon je podle mínění Bohumila Pečinky z Reflexu pro většinu lidí nesrozumitelný, ale i nespravedlivý. Přitom podle něj budou přes tři miliony lidí rozhodovat o složení svých radnic.

Malé a velké křížkování: Jak volit do komunálu

Volební zákon vznikl před prvními komunálními volbami v listopadu 1990. Pečinka připomíná, že při jeho vzniku se angažoval i tehdejší prezident Václav Havel, který chtěl posílit volbu nezávislých osobností.

„Výsledkem pěti dosavadních komunálních voleb je zjištění, že zákon se příliš neosvědčil. Navíc znevýhodňuje ty voliče, kteří si myslí, že změny je možné dosáhnout tím, že rozhodím své preference mezi více stran," napsal Reflex.

Pro jistotu následně připomněl, jak se vlastně v komunálních volbách volí. „Podstata hlasování je, že můžete použít buďto ´velký křížek´ - volba strany a jejího lídra - nebo ´malé křížky´ - preference napříč stranami v závislosti na počtu členů vašeho zastupitelstva. Ale pozor: na rozdíl od sněmovních voleb nemůžete současně volit velkým křížkem stranu a uvnitř této kandidátky preferovat malými křížky. To by se vaše hlasy nepočítaly," uvedl týdeník.

Doporučení? Volit podle dvou etik

Praktický návod pak sice zveřejňuje i v dalších řádcích, ale mnohem zajímavější je návod, jenž redakce v článku ukotvila téměř na konec. Jde o to, že volič by měl volit podle etiky. Tento recept kdysi zveřejnil sociolog Max Weber. První je podle něj etika odpovědnosti.

„Podle ní by volič v následujících volbách měl volit s ohledem na praktické výsledky, tedy volit pouze stranu. Volič rozhodující se podle etiky přesvědčení chce především vyjádřit svůj názor, děj se co děj, aby se mohl kdykoli na sebe podívat do zrcadla. Ten by měl využít malých křížků. Nebude mít sice takový vliv, ale bude mít pocit, že hlasoval jen pro důvěryhodné lidi," uzavírá Reflex s dovětkem, že důležité je, aby se každý z nás rozhodl, jakou cestou chce jít. Neznalost ani tak špatného zákona totiž prý neomlouvá.

Čtěte také:

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

mzdy

V čem vám dám za pravdu je, že jsou u nás nízké mzdy, ale není to i chybou vás, protože i vy jste dlouho byli u vlády a mohli jste s tím něco udělat? Moc nechápu, co nyní změníte, když budete sedět v Bruselu, tedy krom toho, že vy si finančně určitě polepšíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

11 tisíc miliard Kč pro Ukrajinu. A teď nařčení: „Zadržuje peníze, které dostává“

11:51 11 tisíc miliard Kč pro Ukrajinu. A teď nařčení: „Zadržuje peníze, které dostává“

11,18 tisíc miliard korun by měla stát obnova Ukrajiny, alespoň podle výpočtů Světové banky. V Němec…