Piráti prohráli, ODS se obětovala pro TOP 09. V Evropě se to v mezičase otřásá

11.06.2024 13:50 | Komentář

„Volby byly prohrou především Pirátů a ODS,“ tvrdí jeden ze zakladatelů Společnosti pro obranu svobody projevu, Vlastimil Veselý. A dodává, že ODS „obětovala“ jeden mandát, takže Markéta Adamová Pekarová může zůstat v čele strany. V Evropě jsou ale otřesy v politice silnější. V Belgii kvůli nim dokonce skončil premiér, ve Francii se budou konat volby. Veselý tuší, že i v evropských frakcích dojde k rošádě. Napsal o tom komentář na sociální síť.

Piráti prohráli, ODS se obětovala pro TOP 09. V Evropě se to v mezičase otřásá
Foto: Repro Europarlament
Popisek: Europarlament

Revoluce to nebyla. Jen bouchnutí do stolu od těch, kteří už toho mají dost. Je obrácení poměru 9:12 na 12:9 ve prospěch opozičních stran hodně, nebo málo? Záleží na tom, koho kam počítáte pro klíčová témata. Pro některá je ten poměr i lepší, pro jiná horší. Vyložených progresivistů se dostalo jen pět – Niedermayer s Kolářem za Topku, Nerudová s Farským za STAN a Gregorová. Její vykroužkování u Pirátů čtu jako převahu radikálního křídla, které už nechce být součástí této vlády.

Volby byly prohrou především Pirátů a ODS. Preference Fialovy strany vůči Topce se pohybovaly kolem poměru 5:1, na získané mandáty je to ale nakonec 3:2. Vedle ANO, Motoristů a STAČILO! může slavit právě Topka, které ODS obětovala minimálně jeden mandát a pomohla tak Pekarové prodloužit o pár měsíců agónii strany.

Mnohem výrazněji se otřásl establishment v západní Evropě, kde pokračuje vzestup národních konzervativců – směru, kterého se Fialovo vedení vzdalo výměnou za spolupráci s neomarxisty a woke progresivisty. Ve Francii smetlo Le Penové Národní sdružení vládnoucí stranu tak, že prezident Macron vyhlásil nové volby. V Německu skončila všemi médii a bezpečnostními službami ostrakizovaná AfD druhá, přičemž se může do budoucna opřít o velkou podporu mezi mladými. Národní konzervativci výrazně uspěli také v Itálii, Rakousku, Holandsku a Belgii, kde dokonce rezignoval premiér. Socialistická levice podporující masovou migraci a klimatické náboženství prohrála i ve Španělsku.

O to hlavní se teprve hraje v těchto chvílích v Bruselu. Frakce Lidovců, Socialistů a „Liberálů“, které nesou největší odpovědnost za úpadek EU posledních let, stále dají pohodlnou většinu, ale dva faktory přinesou drhnoucí písek do soukolí. Za prvé si myslím, že samotná EPP se stane více realistickou („noví“ z CDU/CSU) a nebude už tak často hlasovat se zbytkem bloku.

Anketa

Jste spokojeni s výsledky eurovoleb v České republice?

69%
7%
hlasovalo: 8539 lidí
A za druhé frakcemi notně zamíchají desítky nových europoslanců. Tipuji několik zajímavých přestupů, možná vzniknou i frakce nové. Orbán s Meloniovou a Salvinim, francouzské Národní sdružení se Zemmourem a polská PiS budou dohromady síla, se kterou bude muset komise počítat, ať v ní už bude kdokoli. Blokační menšiny půjde stavět snadněji a ve výborech získají konzervativci silnější pozice pro stopky progresivistických agend.

Jsem moc zvědav, zda ANO zůstane u Macronovců v ALDE (RENEW), s nimiž je Babišova domácí politika v přímém rozporu. A jestli ODS skousne Orbánův Fidesz v ECR, resp. zda se jich se třemi poslanci vůbec budou ptát. Neméně zajímavé bude sledovat, zda s těmito výsledky nechá Fiala českého komisaře vybrat STAN nebo Piráty, když má ODS silného kandidáta v Marku Morovi, exčlenovi rady ČNB. To by totiž mohla být další vypálená sirka v krabičce, jejíž vznícení u rozkroku může mít vliv na funkci – předsedy.

Od nového vedení Evropské komise si nic dobrého neslibujme. Zvlášť pokud to bude favorizovaná von Leyenová, která se už nechala slyšet, že chce stavět baštu proti populistům a krajní pravici. Je vidět, že tyto zombie se vůbec nepoučily a chtějí nadále vyostřovat rozpory mezi unijní věrchuškou a běžnými Evropany. Obávám se, že se budou pokoušet zneužívat tajné služby k cenzuře vlastních občanů a nepohodlných stran.

Ne, revoluce to zatím nebyla. Většina lidí u nás se má stále docela dobře, migrační pakt ještě nestihl zničit bezpečnost na našich ulicích, a tak dvě třetiny zůstaly doma a rozhodování nechaly na jiných. Chvílemi to připomíná konec osmdesátek, kdy Češi opatrně sledovali dění v okolních zemích a čekali, kdy to spadne. Možná budeme zase skoro poslední – jako když tenkrát Maďaři a Poláci už léta demontovali ideologickou totalitu jednoho centra.

Fialova vláda je legální, ale legitimitu už ztratila. Minimálně k tomu, aby s tak nízkou důvěrou zásadně měnila férový volební systém korespondenčním hlasováním. To je pro mě a řadu dalších červená linie tolerance. Jestliže bude dál tlačit stejným tempem na pilu, narazí už tvrději. Další volby jsou hned na podzim.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

Zkušenosti

Podle všeho se nad vámi stahují mračna a eurokomisařkou zřejmě nebudete. Co říkáte na to, že jste u vládní koalice ztratila podporu? A nemyslíte, že vzhledem k vaší kauze a 0 zkušenostem s politikou byste se nominace měla vzdát sama? Neuvažovala jste o tom? Netvrdím, že nemáte být v politice, ale ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Diskuse obsahuje 35 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

V Evropě otřesy....... ?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusehlas lidu .... , 11.06.2024 14:30:14
.... nikde jsem se nedočetl, kolik dostaly jednotlivé strany Spolu - ODS, Top Markéta a chameleoni Lidovci ........ kdo hlavně selhal jsou media a jejich volební průzkumy .....

|  8 |  0

Další články z rubriky

Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

21:30 Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

Prounijní aktivista Tomasz Peszyński bije na poplach, že je potřeba „zastavit vekou populistickou re…