Máme lithium na 50 let, odhalil Václav Cílek. Ale dodává, že...

28.06.2017 13:34

Lithium, skrývající se pod Cínovcem a v dalších ložiscích v Krušnohoří, není tak častým tématem veřejné debaty, jak by si zasloužilo. Jedním z nejpovolanějších je v této debatě geolog Václav Cílek, který upozorňuje, že může jít o velmi lukrativní byznys.

Máme lithium na 50 let, odhalil Václav Cílek. Ale dodává, že...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Geolog a filozof Václav Cílek

O zásobách lithia na našem území se podle něj ví od šedesátých let. Jak upozorňuje, donedávna se jeho náročná těžba a úprava nevyplatila, což se ale změnilo, když se začaly rozvíjet alternativní energie a lithiové baterie se ukázaly být velmi kvalitním „skladištěm“ této energie. V tu chvíli začala být těžba lithia, kterého je na jedinou automobilovou baterii třeba asi 10 kilogramů, ekonomicky zajímavá.

Stále však prý platí, že u lithia je mnohem náročnější než těžba jeho následné zpracování. Podle něj Česká republika nebude schopna sama vyvinout technologii pro tento proces. Na druhou stranu by bylo vhodné, aby se proces úpravy odehrával na našemu území a dával práci českým lidem. Kromě toho si stát musí ohlídat samotnou těžbu a její vliv na životní prostředí, protože technicky je možné vytěžit i dva miliony tun rudniny ročně.

Anketa

Podporujete Kocábovu petici Několik vět 2017?

2%
98%
hlasovalo: 22099 lidí

ROZHOVOR S VÁCLAVEM CÍLKEM ZDE

V ložisku na Cínovci, největším v ČR, jsou podle něj uložena až tři procenta světových zásob lithia. Na druhou stranu česká ruda je prý velmi chudá, takže se těžba bude vyplácet jen pokud cena bude dostatečně vysoká. Pokud by se objevila nová ložiska a cena poklesla, přestávala by být těžba na Cínovci ekonomicky smysluplná.

„Na druhou stranu jsou odhadované zásoby na Cínovci tak obrovské, že ložisko se na dalších 50 let může stát páteří severočeského průmyslu,“ upozorňuje Cílek v  rozhovoru pro web Casopisargument.cz. Navíc upozorňuje, že podle českého Horního zákona musí být ložisko využito komplexně, tedy kromě lithia musí být vytěženy i zásoby cínu a wolframu, a také rubidium a cesium (a u něj se zatím moc neví, jak jej využít).


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…