Marta Kubišová: Kdyby Václav Havel žil, byli bychom dnes jinde

13. 1. 2018 10:02

Zpěvačka Marta Kubišová, jež se rozhodla v loňském roce ukončit kariéru, poskytla rozhovor pro Magazín Právo. Mimo jiné v něm také zmínila exprezidenta Václava Havla.

Marta Kubišová: Kdyby Václav Havel žil, byli bychom dnes jinde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marta Kubišová
Kubišová se v rozhovoru nechala slyšet, že Václav Havel jí moc chybí. „Nemusel by ani sedět na Hradě, stačil by jako glosátor,“ poznamenala Kubišová s tím, že kdyby Václav Havel žil, byli bychom dneska jinde. „V prestiži ve světě především,“ poznamenala.
 
Vyjádřila se také ke své známé písni Modlitba pro Martu, jež byla původně napsaná pro hudební seriál. „V roce 1968 jsem krátce před okupací vyhrála Bratislavskou lyru s písní Cesta, která byla svým způsobem poděkováním Rusům za pětačtyřicátý. Když sem vpadli, odmítla jsem ji zpívat. V srpnu jsme jeli natáčet do provizorního pražského studia Na Petynce, odkud se po okupaci jistý čas ilegálně vysílalo, ani jsem nevěděla, že je Modlitba hotová. Chystala se do dalšího dílu Písně pro Rudolfa III.,“ vzpomínala Kubišová s tím, že Petr Rada a Jindřich Brabec skladbu rychle dopsali a přivezli do studia. 
 
„Nazpívala jsem Modlitbu, ale mohla to být jakákoli jiná, která byla hotová. Vůbec jsem nečekala, jaký bude mít ohlas a jak si ji lidé zapamatují. Když se pak měl na Vánoce točit další díl Rudolfa, řekl mi režisér, abych se už ani nelíčila,“ dodala Kubišová, jež se pak pro kameru nelíčila dlouhých dvacet let. Což, jak podotýká, nečekala. 
 
„Všude se říkalo, že za dva roky půjdou domů. Trochu se to protáhlo... Život však šel dál. Napřed jsem přišla o dítě, to pro mě byla velká tragédie. Když se pak v roce 1979 narodila Káťa, říkala jsem si: Co mně se může stát,“ dodala Kubišová, jež pak Modlitbu pro Martu zazpívala v roce 1989 na balkoně Melantrichu. 
 
Závěrem pak Kubišová uvedla, že nikdy nepřemýšlela ale nad tím, že by emigrovala. „Tohle tvrdošíjné trvání na češství mi pak moc pomohlo při Chartě. Vždycky jsem estébákům, kteří mě do emigrace tlačili, říkala, že se nebudu koukat na Kleť z druhé strany. Jen nevím, zda tomu rozuměli,“ uzavřela se slovy, že vlastenkou by se nenazvala, ale má zdravý nehysterický vztah k této zemi. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Českým médiím nevěřím ani nos mezi očima, vzkazuje ke kauze Babišova syna prezident Zeman. Premiérovi radí, ať nerezignuje

20:53 Českým médiím nevěřím ani nos mezi očima, vzkazuje ke kauze Babišova syna prezident Zeman. Premiérovi radí, ať nerezignuje

Prezident Miloš Zeman se pro TV Nova exkluzivně vyjádřil k údajnému únosu premiérova syna na Krym. P…