Velká Británie je ostrovní stát, který vyrostl na obchodu a světové síti namořnictva a kolonií, upozornil na úvod Fischer s tím, že to, co se v ní dnes hledá, je budoucí podoba vztahu s Evropskou unií. Tu však podle jeho slov nemusí být lehké najít. „Některé země, třeba Kanada, to vyjednávaly roky, než došly k nějakému uspořádání,“ zdůraznil senátor.
Na to však poznamenal, že tyto země na rozdíl od Velké Británie přesně věděly, kam jdou. „U Velké Británie jako by ta debata, kam chtějí jít, probíhala zároveň s tím vyjednáváním a to působí určité potíže. Oni vědí jen to, kam jít nechtějí, kam se nechtějí vracet,“ míní Fischer.
Zároveň dodává, že podoba budoucího uspořádání vlastně vychází z toho, že někdo Britům slíbil, že se budou mít lépe. Tedy, že výstup z EU pro ně bude ziskem, budou mít lepší postavení a zachovají si veškeré výhody, které měli jako členové. „Ukazuje se však, že toto zadání, které jim někdo nabídl, už dnes nikdo nedokáže splnit,“ dodává senátor.
Důvodem, proč tomu tak je, je prý to, že ty nejlepší podmínky bez zbytečných celních bariér, s jednotným systémem pravidel, do kterých je možné také vstupovat jako účastník, už Velká Británie má jako člen EU. „V tom je vlastně ta past. Rozhodovali se na základě argumentů, které, když to vezmeme poctivě, nebyly zcela přesné, abychom byli diplomatičtí,“ uvedl Fischer.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab